Domácí
Vložil Petr Tomšů 12. 12. 2006

Skoro dvě třetiny počítačů na ministerstvu kultury běží díky nelegálnímu software. Podle auditu, který dostal ministr Štěpánek od firmy Raven Software, chybí na ministerstvu licence především na hry Soldier of Fortune a Quake 4. „Ministerstvo kultury má velmi závažný nedostatek licencí pro všechny hry, které na svých pracovních počítačích používá. A to se nebavíme o multiplayerech. Jenom propojení úředníků přes síť ministerstva vnitra na další ministerstva kvůli pravidelnému pondělnímu deathmatchi, by na licencích stálo kolem 250 tisíc,“ stojí doslova v auditu.

Získat jakékoliv vyjádření ministerstva k této kauze ovšem nebylo lehké. Mluvčí ministerstva Ludmila Kadrnková, známá v úřednické hráčské komunitě jako AssMegaKiller, pouze zpochybňuje platbu za software: „Kdyby Bůh chtěl, abychom platili za software, nestvořil by torrentz.com.“ Na doplňující otázku novinářů, jaké je stanovisko samotného ministra Štěpánka, odkázala všechny na Google a zavřela za sebou okno.

Nelegální software není ovšem jediný problém, na který audit Ravenu upozornil. Na mušku si vzal také špatnou evidenci počítačů a serverů. „Stav existujícího hardware je prakticky nezjistitelný. Na počítače narazíte všude – na zemi, na záchodě, po chodbách, v podhledech. Většinou nemají monitory, nelze zjistit, zda jde o uživatelskou stanici či hlavní server ministerstva. Rackové rozvaděče prakticky neexistují, v každé kanceláři mají pod stolem několik switchů, do kterých úředníci kopou se střídavou zuřivostí podle toho, jestli jim počítač síťuje pomalu nebo vůbec. Na záložních zdrojích jsou připojené maximálně rychlovarné konvice a mirroring serverů se řeší pomocí zrcadel z drogerie,“ popisuje chaos na ministerstvu Ravensoft.

Problémy s počítači se táhnou už roky a řešení je v nedohlednu. Náznak, že by se situace mohla zlepšit, přišel jen za bývalého ministra Jandáka. Ten doporučil všem zaměstnancům, aby ke své práci používali pouze freewarové hry a síť ať vytěžují maximálně několikrát do týdne. To se úředníkům příliš nezamlouvalo a proto si protestně vypnuli firewall. „To víš, starého psa novým kouskům nenaučíš. Pondělní deathmatch je pondělní deathmatch ,“ glosoval tehdy své rozhodnutí ministr Jandák, známý též pod svým nickem Fat Boy Beer.
 • Print
 • email
 • Twitter
 • Facebook
 • Add to favorites
 • Google Bookmarks

Tags: , , , ,

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (10 hlasů, průměr 4.9 z 5)
Načítám ... Načítám ...
5,291 přečtení

20 komentářů k “Nelegální software na ministerstvu”

 1. Radek napsal:

  Fakt pěkný.

 2. Viktor napsal:

  „Kdyby Bůh chtěl, abychom platili za software, nestvořil by torrentz.com.“ !!! Vyborne.

 3. PPY napsal:

  ..a mirroring serverů se řeší pomocí zrcadel z drogerie…

  Prosimte kam na to chodis :-D :-D Vyborny!

 4. Karlucci napsal:

  skvělý ! jako vždy !

  PS: kde najdu tvůj E-mail ? něco bych se tě chtěl zeptat…

  kare@hkfree.org

 5. Kuba napsal:

  Neskutecne. Dokonale. Genialni :)

 6. Dee napsal:

  Hehehe… dnes je den na h…o, ale tohle mi zlepšilo náladu, dík..:)

 7. Michal napsal:

  Luxusně dokonalý. To snad musí být i pravda, to nelze vymyslet :))))))

 8. H napsal:

  Dobrý den
  Asi bych to neměl podceňovat. Protože důležitá data z principu nezálohuji, koupil jsem tedy pro jistotu hned 2 zrcadla! Bohužel mi paní prodavačka nedokázala odpovědět na tak snadnou otázku jako je „konfigurace mirroru“. Do žádné mechaniky se nevejdou a já si tedy nevím rady. Dokázal by někdo poradit nebo si mám koupit docela maličkaté zrcátko, které se již do disketové mechaniky vejde?

 9. Sumix napsal:

  Hehe, super, jako vzdycky :) Uz se netrpelive tesim na dalsi clanek.
  To H: Mel bys vedet, ze ty zrcadla se nevkladaji do mechanik, ale vedle nich. Cim vetsim poctem zrcadel je oblozis, tim vetsi je bezpecnost. A kdyz koupis velky zrcadlo, tak ho muzes primontovat na bok pocitace a budes mirrorovat rovnou vsechny disky a mechaniky najednou, takze to bude financne vyhodnejsi!

 10. Karlucci napsal:

  Stačí, když si na HDD zkopíruješ song „Zrcadlo“ od Karla černocha … funguje to ! No fakt. nekecám !

 11. H napsal:

  Karlucci>
  Měl bych tedy o tého černocha zájem, ale pouze o dual-layer variantu. Kterou lodí přijede?

 12. karlik napsal:

  Takhle už jsem se dlouho nezasmál XD!!

 13. Kasha napsal:

  Mazec !!! :-D

 14. fL@Sh napsal:

  BOZI! :-D

 15. janek napsal:

  ludia sak z tej stranky torrentz.com. sa daju stahovat perfektne veci

 16. Aleff napsal:

  Jo, pripomina mi to tim humorem server Košer Džihád. http://kosher­jihad.tk/

  Tam je to taky vtipny :-)) Muhehehe

 17. kolegaVH napsal:

  Krása =D

 18. Dejv napsal:

  Pondelni deathmatch je pondelni deathmach… :-D … fakt super :)

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]