Big bratři

Co je to za taškařice? To je jako Vyvolení?“ zajímal se při vstupu do jednací místnosti Miroslav Kalousek a začal se shánět po zpovědnici. Jeho údiv byl na místě. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek totiž trval na jednání s ODS pouze před televizními kamerami. „No tak zaprvé mám celkem strach, že mě bude chtít Topolánek už asi zabít a za druhé by měli diváci vidět, jak takové normální jednání probíhá v realitě, bez přetvářky, přirozeně,“ zdůvodnil své rozhodnutí Paroubek. Potom vesele vrhl křivý pohled na svůj protějšek z ODS a se slovy „Jsem Vladko z Vyvolených“ se začal zuřivě houpat na židli.

I ostatní přicházející politici pohlíželi na přítomný televizní štáb stejně nedůvěřivě jako mimozemšťani na Dänikena. Jejich reakce se ale lišily. Od toporného úsměvu Pavla Béma s igelitkou na hlavě až po Martina Bursíka, který se hned ve dveřích svlékl do plavek a šel se osprchovat. Snad nejmenší radost z televizního vysílání projevoval předseda ODS Mirek Topolánek. „Já vás tu nezval,“ vmetl do tváře Jiřímu Čunkovi, kterého mylně pokládal za klapku televizního štábu a poslal ho pro tatranku.

Zjevně mimo byl Bohuslav Sobotka. Neustále dával někomu palec a posílal ho ven. Ve finále omotal zeleným šátkem koleno lidovce Kalouska a okomentoval to slovy: „Promiň, Mirku, ale jsi to ty. A je to za to tvoje spolčování s komunisty. Prostě to, cos udělal, to se na mě nezlob, ale to bylo svinstvo. Kdyby to udělal tady Jirka nebo Pavlík, ale ty? To mi prostě hlava nebere. A je to můj názor, já si můžu myslet, co chci a já si prostě za tím svým osobním názorem stojím. I když je blbý.

Potom už došlo na konkrétní debatu o tom, zda sociální demokracie podpoří druhou Topolánkovu vládu. Tady se už cítili na koni všichni účastníci jednání. První, kdo vypadl z role, byl právě Topolánek. Po jedné poznámce sociálních demokratů na své rodinné poměry se už neudržel: „Milý Slávku Sobotko, kašlu na ty televizní kamery. Ale chci říct, že se mi nelíbí tvůj farizejský přístup. Jsi stejný kazišuk jako třeba u nás Tlustý.“ Sobotka ovšem ze své role nevypadl: „Jsi to ty. A je to za ty tvoje nezasunuté židličky po jednání a nedopité sklenky od Matonky. Ani jednou jsi nepřipravil společnou snídani nebo oběd!

Debata postupně spěla ke svému kolapsu a situaci se snažil zachránit Čunek s docela jasným a kupodivu smysluplným dotazem: „Budete s námi dál jednat o podpoře vlády?“ Slovo si vzal Paroubek: „Je mi líto, ale už není možné pokračovat tímto způsobem. A ať všichni diváci u televizních obrazovek vidí, čí je to vina. Volte Quimbiho!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.