Andrej Babiš: V StB jsme byli dobrá parta. Vídáme se dodnes

babiš trump

Už je líp?
Samozřejmě. Půjčili jsme si balík peněz a dali jsme ho lidem. Prostě musí být líp. Jsme dvacátý nejšťastnější národ na světě a osmý nejhloupější. Líp jsou na tom už jen domorodci v Mikronésii.

Zhoršuje se prostředí pro podnikání.
Agrofertu se daří dobře, zisk roste.

České republice se nedaří čerpat dotace z Evropské unie.
Agrofert vyčerpal vše do mrtě. Dokonce něco navíc.

Zhoršuje se svoboda tisku.
Moji novináři si nemůžou stěžovat.

Ale třeba vyřízení stavebního povolení u nás trvá déle než v Kamerunu.
V Kamerunu jsou písek a skály a nikdy tam nebyl Kalousek. Tam se musí stavět jedna radost.

Vám přijdou lidi kolem vás šťastní?
Faltýnek je šťastný. Vondráček je šťastný. Vildumetzová je přímo nadšená. Jermanová je trochu nešťastná, ale za to může taky Kalousek. Moji ministři mají dokonce štěstí v pracovní náplni, jinak bych je vyrazil. Nacher, Brabec, Birke, všichni jsou šťastní.

Birke je z ČSSD.
Opravdu? Ale vypadá šťastně. Vidíte, znám šťastné lidi i mimo hnutí ANO. Jágr, Krajčo, státní zástupce Šaroch. Všem jsme přidali. Zařídili jsme, že důchodci nemusí platit daně. Zavedli jsme povinnou školní docházku. A taky zdarma. Třeba v Japonsku bydlí rodiny na 50 metrech. Tam mají takové papundeklové zdi, a představte si, že když chtějí mít sexuální hrátky, tak tam mají nějaké love hotely.

To bychom snad tady nemuseli řešit.
Nebo eskymáci. Ti, když si chtějí v iglú pořádně užít, musí si sehnat ledního medvěda. Nebo křováci. V jednom křoví žijí všechny tři generace a tam, když si na noc přitáhnou ovci…

Já bych se vrátil k těm důchodcům.
Co je s nimi? Těm jsem taky přidal.

Slíbil jste, že prosadíte důchodovou reformu.
Prosadili jsme, že důchodci mohou jezdit prakticky zdarma.

To je ta důchodová reforma?
To je dopravní reforma. Na důchodovou se musíte zeptat ministryně Maláčové. Ale já bych to nedramatizoval. Tady probíhá debata o reformě už 25 let. Tady umřelo už milion důchodců, kteří se reformy nedožili. A žádný si nestěžoval.

Ve vašem programovém prohlášení je, že ji stihnete schválit.
Ale to je jenom taková vize, představa. Dva řádky. To vymyslel Chvojka a měl radost, že se mu to rýmuje, tak jsme mu to tam dali.

Můžeme zůstat ještě u těch slev na jízdném. Minulý týden jste prý zjistil, že je dopravci zneužívají.
Já jsem byl v šoku, když jsem to zjistil. Tady u vás v Česku existuje firma, která zneužívá dotace. Neuvěřitelné.

Vás to předtím nenapadlo?
Já jsem měl geniální myšlenku, kterou všichni kolem zkazili. Je to mělo napadnout, ne mě. Když jsem se to dozvěděl, hned jsme ty ceny zastropovali. Chudák babička, která jede hlídat vnoučky, protože dcera samoživitelka s exekucí na krku musí do práce, aby měla na nájem, nebude přece ve vlaku platit.

Myslí vaše vláda i v delším časovém horizontu, než je jedno volební období?
Samozřejmě. Chceme tady zřídit kosmickou agenturu, chceme lítat na Měsíc, na Mars, na Slunce. Už jsme dokonce vytvořili vědeckou skupinu, která za evropské peníze řeší, zda by na Marsu mohla růst řepka.

Chtěl byste být znovu premiér?
Jít do politiky byla ta nejhorší věc, kterou jsem v životě udělal.

Horší než spolupráce s StB?
Tak to nebyla taková hrůza, to bylo celkem příjemné a mám na to pěkné vzpomínky. Nejvíc asi na závěrečný táborák, kdy jsme pálili archívy a rozdělovali si podniky. Bohužel jsme zapomněli, že všechny kopie dokumentů mají ještě v Moskvě.

Budete tedy znovu příštím premiérem?
Ale já už jsem v důchodovém věku. V Japonsku mají 70 tisíc lidí nad sto let. A ti když si chtějí trochu užít, musí se sejít celá rodina a…

Chcete být premiérem?
Když řeknu lidem v ANO, že si to mají přát, tak ano. Ale taky se může stát, že převedu hnutí ANO do svěřeneckého fondu a někdo jiný, na koho nebudu mít vliv, třeba moje sekretářka, povede ANO do voleb.

Budete kandidovat na prezidenta?
Já jsem manažer. Jako premiér můžu rozhodovat o tom, kam potečou miliardy a kudy se má dále Agrofert rozvíjet. Jako prezident bych měl vliv jenom na to, kdy mi může někdo utřít pusu. A někdy ani to ne.

Blíží se výročí 17. listopadu…
Ježišikriste, už zas?

Půjdete na Národní třídu?
Minule mi hodili květinu do popelnice. Letos by tam hodili už i mě. Asi uctím oběti komunismu se svojí manželkou a skleničkou dobrého vína na Čapím hnízdě.

5 Komentáře

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.