Nelegální software na ministerstvu

Skoro dvě třetiny počítačů na ministerstvu kultury běží díky nelegálnímu software. Podle auditu, který dostal ministr Štěpánek od firmy Raven Software, chybí na ministerstvu licence především na hry Soldier of Fortune a Quake 4. „Ministerstvo kultury má velmi závažný nedostatek licencí pro všechny hry, které na svých pracovních počítačích používá. A to se nebavíme o multiplayerech. Jenom propojení úředníků přes síť ministerstva vnitra na další ministerstva kvůli pravidelnému pondělnímu deathmatchi, by na licencích stálo kolem 250 tisíc,“ stojí doslova v auditu.

Získat jakékoliv vyjádření ministerstva k této kauze ovšem nebylo lehké. Mluvčí ministerstva Ludmila Kadrnková, známá v úřednické hráčské komunitě jako AssMegaKiller, pouze zpochybňuje platbu za software: „Kdyby Bůh chtěl, abychom platili za software, nestvořil by torrentz.com.“ Na doplňující otázku novinářů, jaké je stanovisko samotného ministra Štěpánka, odkázala všechny na Google a zavřela za sebou okno.

Nelegální software není ovšem jediný problém, na který audit Ravenu upozornil. Na mušku si vzal také špatnou evidenci počítačů a serverů. „Stav existujícího hardware je prakticky nezjistitelný. Na počítače narazíte všude – na zemi, na záchodě, po chodbách, v podhledech. Většinou nemají monitory, nelze zjistit, zda jde o uživatelskou stanici či hlavní server ministerstva. Rackové rozvaděče prakticky neexistují, v každé kanceláři mají pod stolem několik switchů, do kterých úředníci kopou se střídavou zuřivostí podle toho, jestli jim počítač síťuje pomalu nebo vůbec. Na záložních zdrojích jsou připojené maximálně rychlovarné konvice a mirroring serverů se řeší pomocí zrcadel z drogerie,“ popisuje chaos na ministerstvu Ravensoft.

Problémy s počítači se táhnou už roky a řešení je v nedohlednu. Náznak, že by se situace mohla zlepšit, přišel jen za bývalého ministra Jandáka. Ten doporučil všem zaměstnancům, aby ke své práci používali pouze freewarové hry a síť ať vytěžují maximálně několikrát do týdne. To se úředníkům příliš nezamlouvalo a proto si protestně vypnuli firewall. „To víš, starého psa novým kouskům nenaučíš. Pondělní deathmatch je pondělní deathmatch ,“ glosoval tehdy své rozhodnutí ministr Jandák, známý též pod svým nickem Fat Boy Beer.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.