SPD se pomalu rozpadá. Mozek hnutí počítá zbývající buňky

spd
Marketingová akce před volbami

Páteční podvečer, venku utichá ruch ulice a v pardubické hospodě je plno. Zasedá stranická buňka SPD. Náhodný kolemjdoucí volič by měl radost. Ze sálu se ozývají výkřiky, bouchání půllitry o stůl, ale i potlesk a falešný zpěv české hymny v nové verzi. Sem tam někdo rozbije okno. Kolemjdoucí volič SPD má za to, že členové právě řeší, jak vysoká bude zeď na hranicích, jak daleko poženou cikány z republiky a kolik miliónů migrantů bude příští týden deportováno do Bruselu. Realita je ale jiná. Kdyby jejich volič přišel blíž, zaslechl by výkřiky jako „Ty svině, dělala sis kampaň pro sebe!“, „Já to řeknu Tomiovi!“ nebo v poslední době oblíbené „Celé naše vedení patří plynu!“ Volič SPD by v tu chvíli hořce zaplakal a šel by volit Konvičku.

Možná kdyby ještě chvíli počkal, dočkal by se zajímavého představení. Chvíli před zavíračkou se otevírají dveře hostince a sál opouští podezřelá skupinka lidí. Pět lidí se sklopenými hlavami vleče několik vyhazovačů ze strany směrem k blízkému lesíku. Tam jim spoutají ruce za zády, poručí jim stoupnout si vedle sebe na okraj jámy po vyvrácené dubu a poté jim odeberou jejich stranické knížky. Ortel byl vykonán. Vyhazovači se vrací zpět na schůzi pro další skupinku a těch pět nešťastníků se pomalu loudá domů. Jaká byla jejich provinění?

Před volbami jsem si vyrobila vlastní plakáty. Jsem na nich já, Tomio a dodávka plná migrantů s noži a bednou dynamitu. Všem se moc líbil, pomáhal mi s tím můj tříletý synovec. A dneska jsem se dozvěděla, že to byla moje osobní kampaň a že nemám nárok na žádné místo na kandidátce do obecního zastupitelstva,“ líčí svůj smutný příběh paní Tydýtková. Její slova potvrzuje tajná nahrávka, kterou ze sálu propašoval další z vyloučených Jan Starý. Přes slzy ponížení nemůže mluvit, tak jenom mačká tlačítko PLAY. Ozývá se hlas paní Tydýtkové: „Za to, že jsem vylepila plakáty SPD, mě vyloučíte? Mě? Zakládající členku? Já jsem migranty nenáviděla, když ještě seděli doma!

A svůj smutný příběh si nosí i pan Starý. „Už jako malý kluk jsem měl rád válečné filmy. Miloval jsem své dětské hrdiny s lebkou na čepici a vždycky jsem plakal, když na konci prohráli. Před pár lety mě oslovil program pana Okamury a já se stal členem Úsvitu. Dokonce jsem si nechal název strany vytetovat podpaží. Když se Úsvit rozpadl, okamžitě jsem s Tomiem přešel do SPD a novou stranu jsem si nechal vytetovat pod druhé podpaží. Nakonec jsem vlastně rád, že mě vyhodili, začínaly mi docházet podpaží.“ A proč pana Starého vyloučili? I on si vyrobil vlastní plakátky. „Slušně jsem je požádal o zařazení na kandidátku. Oni mi slušně odpověděli, ať táhnu do prdele. Namítl jsem jim hozenou láhev piva, ale námitku odrazili a hodili na mě stůl. Chtěl jsem ještě pokračovat v diskuzi, ale vyloučili mě.

Situace v pardubické hospodě je přitom jen vrcholek ledovce. Další existenční problémy řeší stranické buňky v celé republice. V Brně se proti sobě postavily dvě frakce, které se navzájem vyloučily ze strany. Toto schizma muselo vyřešit až vedení SPD, které pro jistotu zrušilo celou buňku. „Chtěli do voleb na společné kandidátce s hnutím Slušní lidé, což jsem odmítl, protože s tímto hnutím nemáme nic společného,“ tvrdí představitel jedné frakce Petr Hudlík. A se svou verzí přichází i druhá strana sporu: „Chtěli se protlačit na přední místa kandidátky pomocí nekalé soutěže. Trvali na IQ testech a diktátu – sveřepí migranti zavile táhli na bílý stát. Přitom moji kamarádi nejsou hloupí, slovo migrant zvládají bez potíží. Ale ty tvrdá a měkká i.

K situaci v Brně se u tyče vyjádřila i poslankyně za tento obvod Lucie Šafránková: „Přejete si mít na vaší akci člena nebo členku SPD? Sháníte zkušené imitátory politiků? Pro nás není téměř nic překážkou. Ať už si vymyslíte cokoliv, u nás to najdete. Zavolejte nebo vyplňte náš dotazník.

7 Komentáře

  1. Jenom bych rád upřesnil, že hnutí Slušní lidé toho se slušnými lidmi nemá mnoho společného. Slušní lidé mají k SPD názorově velmi blízko, jenom nejsou zdaleka tak úspěšní. V Brně se o nich říká vtip: „Víte, proč jsou Slušní lidé slušní? Protože jich je většina v podmínce.“
    Tak asi tak …

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.