Mlátička Ondráček obhajuje svou minulost. Krev na rukou nemám, používali jsme rukavice.

Zdeněk Ondráček umí přiznat i neúspěchy

Začalo to nevinně během Palachova týdne v roce 1989. Tehdy proti protestujícím studentům zasahoval také mladičký nezkušený esenbák Zdeněk Ondráček. Podle tehdejšího hlášení v průběhu akce tři studenty těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho zesměšnil. „To si pamatuju,“ usmívá se dnes poslanec Ondráček. „Ten kluk proti mně vystartoval s pěstičkou před obličejem, asi se chtěl boxovat. Zeptal jsem se ho, jestli si hraje na Rockyho a pak jsem ho vzal obuškem přes hlavu a přes záda. Chlapi ze sboru se tomu smáli. Myslím, že jsem ten den zapadl do kolektivu.“ Ani policejním statistikám se prý nedá tak docela věřit. „Těžce zranění se těžce počítají. Nikdo neví, kdo si za něho může přidat zářez na pažbě. Když jste v kotli, tak prostě jedete. Jediný, na koho se můžete spolehnout, je váš obušek,“ napsal si tehdy do esenbáckého deníčku Ondráček. Na tomto místě by se mohl esenbácký deníček zavřít a příběh ukončit. Ten ale bohužel pokračuje.

V říjnu 2013 se Zdeněk Ondráček jako řádně zvolený poslanec za KSČM dostává do Poslanecké sněmovny a v lednu 2014 se stává členem komise, která kontroluje BIS. Když se ho štáb České televize ptal, zde v tom nevidí morální problém, Ondráček odpověděl, že v tom teda problém rozhodně nevidí a členy štábu zmlátil. Potom je upozornil, že má prověrku na hustokrutopřísně tajné a nikdo se od něj nic nedoví. A jim doporučuje to samé. Během odpoledne pak sepsal své paměti, ve kterých obhajuje své předlistopadové chování tím, že demonstranti byli po zuby ozbrojeni a on se pouze snažil bránit svůj život. „Nebudete tomu věřit. Zatímco rota studentů držela naši jednotku u země palbou z lehkých kulometů, ze dvora vyjely dva tanky plné disidentů. Já jsem měl jenom obušek a vodní dělo. Podařilo se mi do jednoho tanku vystříkat díru a do ní jsem pak hodil obušek.“ Zbytek knihy je už jen převyprávěný film Sokolovo. Když se tehdejší disident Jan Ruml ohradil s tím, že tomu nevěří, Ondráček ho zmlátil.

A příběh nekončí. Píše se rok 2017 a Zdeněk Ondráček má před sebou další metu. Usiluje o funkci předsedy komise pro kontrolu GIBS. I dnes se proti této nominaci zvedají hlasy odporu a Ondráček si plní svůj to-do-zmlátit list jmény. Nejhlasitěji proti němu vystupuje kandidát na prezidenta Michal Horáček. Ten dokonce vyzval hnutí ANO, aby pro Ondráčka nehlasovali, čímž si vysloužil první nakládačku, kterou Ondráček uvedl slovy: „Tak tobě to tenkrát nestačilo.“ Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se kupodivu proti návrhu KSČM ozval a slušně požádal vedení strany, aby nominovali někoho jiného. Vedení strany slušně odmítlo a Ondráček Babiše slušně zmlátil na chodbě před výtahem. Nakládačku ukončil slovy: „Mě to bolelo víc, než tebe. Jsme jedné krve.“ Zatím poslední, kdo se ozval proti Ondráčkovi, byl demokratický čtyřspolek, jehož členy našla uklizečka ten den večer rozházené v předsálí Sněmovny v pokročilém stádiu zmlácení. Po tomto incidentu se už nedovážil nikdo ozvat a poslanci jsou vesměs rádi, že hlasování bude tajné.

1 Komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.