Kotena grilovali poslanci. Piráti přišli s dotazy, komunisté s hořčicí

Pravidelné pohádky SPD

Sněmovní a bezpečnostní výbor griloval svého možného předsedu Radka Kotena z SPD. Problém vidí především v jeho prokremelské orientaci a volnému přístupu na internet. Na svém facebookovém profilu naposledy sdílel informaci, že jeho otec je Vladimír Putin a matka Marta Semelová. Putin sice vše popírá, ale bývalá poslankyně za KSČM tuto možnost připouští. Večírky na ÚV bývaly podle jejích slov hodně divoké, takže Radek může být rád, že není soška Stalina. Koten je na facebooku také členem mnoha podezřelých skupin, např. Chceme pryč z EU, Chceme pryč z NATO a Chceme pryč z ČR.

Bartoška z KDU-ČSL zajímalo, proč Koten sdílel na facebooku informaci o tom, že z francouzské elektrárny uniklo nebezpečné záření, které mění lidi v mutanty s nepovoleně zahnutým banánem místo hlavy. Koten uvedl, že hlavní důvod je ten, že tomu věří. Pirát Bartoš chtěl vědět, co mají znamenat jeho příspěvky, které schvalují ruskou invazi do ČSSR v roce 1968 a většinou končí novým zvacím dopisem. Tady Koten upřesnil, že jeho facebookový profil mu spravuje někdo jiný a on na jeho obsah nemá prakticky žádný vliv. Když ho Bartoš požádal o podrobnosti, zazněla odpověď, že zrovna on, jako pirát, by měl vědět, jak to s facebookem chodí: „Prostě vám přijde mail v azbuce nabízející originální sochu Stalina a členství v jeho fanklubu. Stačí, abyste jim poslal své přihlašovací údaje, a oni už všechno zařídí.

Poslance Rakušana zajímaly Kotenovy názory na islám a imigranty. Tady si členové výbory poslechli rozsáhlou ekumenickou přednášku proloženou citáty z Koránu, Bible a Mein Kampfu. Dozvěděli se, že islám je ideologií, kterou na zemi zavlekly komety v období prvohor a lidstvo se jí snaží vymýtit už miliony let. Co se týká jeho statusu ohledně nigerijských uprchlíků a koncentračních táborů, Koten jen pokrčil rameny: „Víte, jak to na internetu chodí. Z Nigerie vám dojde mail, že jste se stal dědicem po svém prastrýci, který sice v životě neopustil svou rodnou vesnici, ale proč to nerisknout. Nigerijský právník vyřizující pozůstalost je sice zrovna bez prostředků, ale za pouhé tři tisíce dolarů a přihlašovací údaje na facebook vám slíbené dědictví pošle.

Poslanci KSČM měli pouze jediný dotaz. Kdy bude u Kotena opět grilovaní.

Závěrem Koten prohlásil, že si nemyslí, že by byl pro Českou republiku bezpečnostním rizikem. Má široké zkušenosti z oboru kybernetické bezpečnosti a je ochoten si zařídit prověrku na stupeň utajení, jaký si výbor zvolí. Bartoš navrhl prověrku na stupeň hustokrutopřísné, zástupcům ANO stačí prověrka na stupeň přísaha na zdraví svých dětí.

1 Komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.