EET II: Návrat smrtící evidence

Lidsky, ale tvrdě

Jak si vede EET po výroku Ústavního soudu, který zrušil některé sporné body elektronické evidence? Andrej Babiš samozřejmě nehodlá opustit koncept elektronické evidence a rozhodnutí soudu pro něj znamená pouze dva facebookové statusy od Máry navíc. Jako řešení připravil během autogramiády novelu, kterou doufá, že Sněmovna v nejbližší době přijme. „V současné době také zvažujeme začlenění Ústavního soudu do holdingu Agrofertu, čímž by se zamezilo případným dalším nekoncepčním rozhodnutím,“ plánuje Babiš.

Nebylo by dobře, kdyby v České republice žili lidé, kterých by se EET netýkalo. Připravujeme pátou, šestou a sedmou vlnu, díky kterým budou vydávat účtenky i automaty na lístky MHD, pokladničky v kostele a kašny, do kterých lidé házejí neevidovanou hotovost pro štěstí. Ve výhledu je devátá vlna pro bezdomovce a žebráky a v poslední desáté vlně zavedeme EET i do hry Dostihy a sázky,“ líčí růžovou budoucnost pokladniček nová ministryně financí Schillerová. I ona předpokládá bezproblémové schválení Sněmovnou. Tam to ovšem vidí jinak.

Komunisté jsou ještě k EET poměrně vstřícní. „Je potřeba na ty kapitalisty dohlédnout. Ale dokážu si představit určité výjimky. Třeba v Dostizích a sázkách by byla povinnost použít EET až u dražších koní, dejte tomu od Gavory,“ přemýšlí nahlas Jiří Dolejš. Naopak vůdce SPD Tomio Okamura nepočítá s tím, že by vládě nějak pomáhal. „Hlasovali jsme a budeme hlasovat proti EET, která zbytečně šikanuje náš národ. Jsme pro zavedení EET pouze pro migranty, islamisty a obyvatelé Evropské unie.

Ani Piráti by celý systém EET nerušili. Podle jejich předsedy Ivana Bartoše by z evidence vyřadili pouze pár hospod a dvě kavárny. „Na druhou stranu s třetí a čtvrtou vlnou už nesouhlasíme. Navrhujeme ale vlastní pátou vlnu na software běžící pod Windows. Firmám používající takové programy bychom dokonce mírně navýšili daně, zakázali aktualizace a odepřeli jim přístup na helpdesk Microsoftu,“ zasnil se Bartoš.

Lidovci a ČSSD také nepočítají s tím, že by zvedli ruku pro další vlny EET. „Celé je to absolutní nesmysl. My jsme byli od začátku proti a jasně jsme to říkali,“ tvrdí Birke. Na otázku, proč potom ČSSD hlasovala pro zavedení EET, jen kroutí hlavou a tvrdí, že se musí podívat do sjetiny hlasování: „Znáte to. Ta prokletá tlačítka. Chcete hlasovat zásadně proti, ale nakonec to tam nějak domačkáte, ruka vám ujede, mozek vypoví…

Lidovci mají s hlasováním podobné zkušenosti. „Bohužel na nás klekli. Jich bylo hodně, nás málo. K tomu hypotéky na krku, zima na spadnutí,“ brání poslance místopředseda KDU-ČSL Jurečka. To potvrzuje i předseda Bělobrádek. „Bylo to tak, že za každým naším poslancem stál úředník z berňáku. Nevím, jak vy, ale já bych v té chvíli odhlasoval i sňatky homosexuálů s ateisty.

Relativně nejsnazší pozici mají v ODS a TOP09. „Naše strana byla proti EET už za Masaryka a Beneše. I Háchovi jsem říkal, že EET je horší než HHhH. Kompletní celou naši masivní sílu sedmi poslanců napneme proti této ideologii,“ tvrdí Karel Schwarzenberg, čestný předseda TOP09. A jasno mají i v ODS. „My jsme samozřejmě proti EET. Kromě Václava Klause mladšího, který je proti všem,“ objasnil předseda Fiala.

1 Komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.