Prezident Zeman přepisuje dějiny. Za všechny ruské kauzy může Česko

putin doping
Česko pomohlo i během plánování olympiády v Soči

V roce 1986, kdy Evropu zahalil radioaktivní mrak pocházející údajně z Černobylu, se i v Česku vyráběla a testovala jaderná elektrárna. Víme kde a víme kdo. Je tedy možné, že tato radioaktivita pocházela od nás a ne ze Sovětského svazu,“ prohlásil prezident Miloš Zeman. Učinil tak na TV Barrandov v pořadu Družba Jaromíra Soukupa. Ještě týž den v noci se k tomuto výroku vyjádřila předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Nejprve tedy našim redaktorům hovor zavěsila s tím, že už spí a má vlastních špatných snů dost. Když ale zjistila, že nejde o noční můru, vydala oficiální prohlášení: „To je absolutní nesmysl. Každý aspoň trochu příčetný idiot, kdybyste ho o půlnoci vzbudili, vám řekne, že Temelín je úplně jiný typ jaderné elektrárny, než byl Černobyl.

Abychom stihli termín, vzbudili jsme o půlnoci mluvčího prezidenta Ovčáčka, abychom se ho zeptali na typ jaderné elektrárny v Černobylu. „Jsem rád, že se na to ptáte. Černobyl je jaderná elektrárna. Temelín je jaderná elektrárna. Pan prezident měl opět pravdu. Další tvrdý zásah pražské kavárně.“ A podobně se vyjádřil i kancléř Mynář: „Sdělení prezidenta republiky jsou vždy platná.

Prohlášení prezidenta Zemana přitom zapadá do širšího kontextu současné ruské politiky, která se snaží o revizi své minulosti. Tvrzení, že za výbuch Černobylu Rusko nemůže je jen vrcholek ledovce. V současné době tajné služby prověřují pro Zemana další kauzy. Už je téměř jisté, že v roce 1968 nevtrhly vojska varšavské do České republiky, ale byly zde během běžného cvičení úmyslně vlákány Dubčekem, který na hranicích vyměnil cedule. „Dubček prakticky zopakoval stejný scénář, jako v roce 1939, kdy Sovětský svaz omylem zabral polovinu území Polska. Tehdy cedule vyměňoval mladý Gustav Husák s Janem Masarykem,“ tvrdí hradní novinář Petr Žantovský. V Historickém ústavu Akademii věd nebral o půlnoci nikdo telefon, ale ráno poslali krátkou zprávu, ve které Žantovského historicky znemožnili.

A na prověření čekají další významné události. Za pakt Ribbentrop-Molotov může špatná ruština jednoho z tlumočníků, který oba pány špatně představil. Miloš Zeman trvá na tom, že pocházel z Čech. Rusko – finskou válku zavinily nepřesné mapy, vyrobené samozřejmě v Československu. Prezident Zeman ví kde a ví kdo. A ruské revize se týkají samozřejmě i aktuálních procesů a kauz. Za masový doping ruských sportovců mohou masové konzervy z Hamé Babice. Jed novičok, kterým byl otráven Skripal, vyráběli v osmdesátých letech v JZD Slušovice. A agenta Litviněnka nezabilo polonium, ale čechium.

Víme, kdo tyto dezinformace vymýšlí. Nevíme, ale za kolik.

7 Komentáře

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.