ZPRAVODAJSTVÍ, Zahraničí
Vložil Petr Tomšů 6. 1. 2003

S velkou pravděpodobností se svět už letos naučí vyslovovat jedno úplně nové slovo – maonaut. Číňané tak podle jména svého machra v oblasti kosmického výzkumu Mao Ce-tunga označují členy svých budoucích kosmických posádek. Chtějí je tak odlišit od ruských kosmonautů, amerických astronautů či kanadských bobronautů. Na Silvestra totiž čínské úřady po dlouhém nechutném přemlouvání zveřejnily to, o čem se dosud hovořilo pouze šeptem a to ještě potmě. Jinak to v této energetickou krizí sužované zemi vlastně ani nejde. Jde o ambiciózní plán, podle něhož ve druhé polovině roku vypustí do vesmíru vlastní kosmickou loď s vlastními Číňany na palubě.

“Nó, tak jistě, nechceme nějak machrovat, ale opravdu se o to pokusíme. Poletí tam nejméně jeden celý Číňan, člen strany pochopitelně, a jestli zbude místo tak mu tam přidáme i nějaké menší zvíře – asi krysu. Také pochopitelně se stranickým průkazem,” oznámila agentura China News. “Start se předpokládá někdy o úplňku, kdy je měsíc nejblíže a pomůže nám překonat zemskou gravitaci. Si teda myslíme,” dodal jeden z hlavních inženýrů, kterého si strana pro kosmický výzkum vybrala pro jeho dlouholeté úspěchy na jačích farmách.

Vypuštění rakety s maonautem je v Číně politickou záležitostí prvořadého významu, hned po vynálezu speciálního skafandru s rozšířeným šikmým průhledem v přilbě a elektronky. Tyto vynálezy mají světu doložit pokrok, jehož země, která si dala za cíl pomalovat měsíc rudou barvou, dosáhla. Ano, dalším plánovaným malým šoupancem nohou pro maonauta, ale obrovským uklouznutím po předraženém banánu o Vánocích pro Čínu, má být přistání prvního komunisty v dvacátém prvním století na měsíci. Toho by chtěla strana dosáhnout nejpozději do roku 2215.

První čínská loď s názvem Šen-čou úspěšně neodstartovala už v roce 1999. Její druhá vylepšená verze obkroužila stokrát startovací rampu na valníku nákladního vozidla v roce 2001. Šen-čou III už měla v kokpitu živou lidskou figurínu, kočku, pár potkanů, několik hadů, štěnic a švábů, které se nepodařilo technikům vypudit z hangáru. Zatím poslední Šen-čou IV má už údajně obsahovat vše potřebné k životu. Dokonce i vzduch, který, jak technici ke své velké nelibosti zjistili, lidé i zvířata k existenci skutečně potřebují. Což jim bohužel vážně narušilo původní plány z druhé světové války.
  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,442 přečtení

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]