Čína chystá velký skok do vesmíru

S velkou pravděpodobností se svět už letos naučí vyslovovat jedno úplně nové slovo – maonaut. Číňané tak podle jména svého lídra v oblasti kosmického výzkumu Mao Ce-tunga označují členy svých budoucích kosmických posádek. Chtějí je tak odlišit od ruských kosmonautů, amerických astronautů či českých remkonautů. Na Silvestra totiž čínské úřady po dlouhém přemlouvání zveřejnily to, o čem se dosud hovořilo pouze šeptem a to ještě potmě. Jinak to v této energetickou krizí sužované zemi vlastně ani nejde. Jde o ambiciózní plán, podle něhož ve druhé polovině roku vypustí do vesmíru vlastní kosmickou loď s vlastními Číňany na palubě.

Určitě se o to pokusíme. Poletí tam nejméně jeden celý Číňan, člen strany pochopitelně, a jestli zbude místo tak mu tam přidáme i nějaké menší zvíře – asi potkana. Také pochopitelně člena strany,” oznámila agentura China News. “Start se předpokládá někdy o úplňku, kdy je měsíc nejblíže a pomůže nám překonat zemskou gravitaci.,” dodal jeden z hlavních inženýrů, kterého si strana pro kosmický výzkum vybrala pro jeho dlouholeté úspěchy na jačích farmách.

Vypuštění rakety s maonautem je v Číně politickou záležitostí prvořadého významu, hned po vynálezu speciálního skafandru s šikmým průhledem v přilbě a elektronky. Tyto vynálezy mají světu doložit pokrok, jehož země, která si dala za cíl pomalovat měsíc rudou barvou, dosáhla. Ano, dalším plánovaným malým šoupancem nohou pro maonauta, ale obrovským uklouznutím po slupce od banánu má být pro Čínu přistání prvního komunisty v dvacátém prvním století na Měsíci. Toho by chtěla strana dosáhnout nejpozději do roku 2215.

První čínská loď s názvem Šen-čou úspěšně neodstartovala už v roce 1999. Její druhá vylepšená verze obkroužila stokrát startovací rampu na valníku nákladního vozidla v roce 2001. Šen-čou III už měla v kokpitu živou lidskou figurínu, kočku, pár potkanů, několik hadů, štěnic a švábů, které se nepodařilo technikům vypudit z hangáru. Zatím poslední Šen-čou IV má už údajně obsahovat vše potřebné k životu. Dokonce i vzduch, který, jak technici ke své velké nelibosti zjistili, lidé i zvířata k existenci skutečně potřebují. Což jim bohužel vážně narušilo původní plány z druhé světové války.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.