Prezident se loučí

Na nádvoří Pražského hradu nastala v úterý krátce před začátkem odpolední směny dopravní špička. Ke hradu totiž zamířilo na dvacet autobusů plných velvyslanců, kteří se chtěli rozloučit s dosavadním prezidentem Václavem Havlem. Jedna pomazaná hlava se v MHD tlačila na druhou pouze proto, aby mohli svým několikanásobně trestaným vnoučátkům na smrtelném parapetu okna tvrdit, že byli u toho, když odcházel Havel do důchodu. A skutečně, poté co se seřadili v osmistupech na nádvoří, ukázal se prezident v jednom okně, přátelsky na ně zazíval a odešel si lehnout. Teprve až po osobní intervenci svého mluvčího je teda pozval na kus řeči dál, a nechal je uklidit Vladislavský sál.

Jako první poděkoval za všechny apoštolský nuncius Marwin Ender a na znamení té úplně nejvyšší úcty mu třesoucí rukou osobně předal nesmírně vzácný stříbrný tác, který si minulý měsíc omylem odnesl domů. Havel ho neméně slavnostně předal své ženě s dovětkem, aby ho pořádně umyla a dala do kredence. Pak už následovala téměř hodinová ceremonie, při níž každý z diplomatů potřásl Havlovi libovolnou končetinou dle vlastního výběru a se širokým úsměvem mu popřáli kupu dětí. Když po hodině prezident omdlel, začali mu vyslanci potřásat i hlavou. Dojemné bylo setkání se zástupci Palestinské autonomie, kteří mu s přáním “Pan prezident je v naší zemi hluboce ctěn, však také i díky jeho podpoře Palestina ještě nevznikla”, ručně zmlátili komorníka.

I následující dny se budou odehrávat především v atmosféře loučení. Prezident se bude muset rozloučit se svou televizí i rychlovarnou konvicí, které jsou erární a odvést si je sebou nemůže, ačkoliv se o to již několikrát neúspěšně pokoušel. Dnes večer se pak otevřou brány Lánského zámku. Pan Egon Lánský byl tak laskavý a dovolil, aby se v jeho domečku mohl Havel rozloučit se všemi současnými i minulými předsedy a místopředsedy české vlády. “K nám na Hrad by se nevešli, musel jsem říct Egonovi. Bude toho hodně, jenom předsedů je jak psů a což teprve místopředsedů. Nakonec snad budeme muset některé nahnat i do garáží,” pochvaloval si prezident.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.