Stará špína v armádě

Korupční skandál, který nemá v historii české armády obdoby, ochromil vojenskou techniku. Od pondělí nesmějí na cesty oblíbené Pragy V3S kvůli vadným dveřním pantům. Policie má při tom závažné podezření, že byly dodány při zmanipulované soutěži Mladých zlepšovatelů v roce 1963. Kvůli špatným pantům již málem zemřelo několik řidičů, kteří v plné rychlosti 25 km/h vypadli bez padáku na asfalt a poranili si prsty. “Ano, je to tak, ventry opravdu na ulici nemůžou”, potvrdil TV Nova jakýsi starý chlápek před konzumem, pod jehož jménem byla v titulcích uvedena funkce “soused zavražděného”.

Policie začala kvalitu dveřních pantů zkoumat po loňské tragické katastrofě dvou V3S, při níž v nízké viditelnosti uletěly jedné z nich celé dveře i s okýnkem a těžce zranily kolem procházejícího chráněného ježka západního. Řidič druhé Pragy, jedoucí za ní, nestačil na nešťastnou událost zareagovat, stroj neubrzdil a narazil do dítěte na tříkolce. Dítě z místa nehody ujelo a řidičovi v úplně zrušené V3S ani nepřivolalo první pomoc. Další podobná nehoda se stala loni v srpnu. Desátník Churavý, se chtěl po zaparkování auta do něj ještě vrátit pro cigarety, ale protože byl opilý, na prvním schodku uklouzl a strhl na sebe i dveře. Nebýt toho, že měl desátník rakovinu, mohlo vše skončit pouze s otřesem mozku. Z Pragy V3S měli přitom již dlouho strach všichni vojáci. “Tož jednůc ráno takhle idu kolem autoparku a vidím, jak se jakýsi janek snaží tu ludru nastartovat. Nešlo to. Tož mu pravím, aby s tama okamžitě vylezl a zakázal jsem mu na tom jezdit,” líčí svůj dobrodružný zážitek major Zlatuška z Uherského Hradiště.

Vojenská policie i kontrarozvědka přerušily rozpracované případy a přednostně se věnují tomuto skandálu. To se ovšem nelíbí ostatním spoluobčanům. “Už mi tu ukradenou igelitku hledají třináct roků a furt nic. A teď do toho ještě todle zdržení. Přitom jsem tam měl čtyři lístky na tramvaj, účtenku z pošty a dvacet korun. Dvacet korun! Rozumíte? A to tehdy byly nějaké peníze, ne jak teď. Já si pamatuju, když pivo stálo v obchodě deset halířů, auto tři koruny a barák jsem dokonce dostal zadarmo! Nó, bylo to sice v pohraničí a ten statek nebyl nejnovější, ale stejně byli ti Němci pašáci,” rozhazuje rukama ve frontě před Kauflandem bůh pomsty.

Hlavní roli v tomto případu totiž hraje možná korupce na ministerstvu obrany. Podle archivních záznamů stály v té době běžné standardní panty asi 13 korun 60 haléřů. Ovšem doložené faktury z ministerstva hovoří o ceně až 18 korun 20 haléřů. Navíc nebyly objednány v Mototechně jako všechny ostatní díly, ale byly doveze na z Turecka jako humanitární pomoc. K jaké přírodní katastrofě zde v roce 1963 došlo zatím nikdo nedohledal. Asi muselo jít o hodně vážnou tragédii, neboť zpětná zrcátka z Kuby dodnes ukazují řidičům cokoliv z interiéru vozu, kromě zadního pohledu na cestu. Navíc je hodně vojáků podezřívá z toho, že se opožďují o půl hodiny za realitou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.