Bush si padl s Putinem do oka

Mimořádně pozitivní dojmy si podle svých vlastních poradců odvezl z Ruska americký prezident George Bush, který v neděli ukončil svou čtyřdenní šňůru po zemi, kde včera znamená možná napřesrok. Spokojen byl nejen s politickým jednáním v Kremlu o zákazu používání vulgárních výrazů při vzájemných telefonických hovorech (tzv. smlouva SEWER3), ale nadchla jej i nabitá kulturní část programu, zejména během petrohradského víkendu. Ve městě na Něvě si Bush s manželkou Laurou půldruhého dne prohlížel kulturní skvosty Petrohradu, označovaného za nejklidnější a nejzářivější město bývalého Sovětského svazu, hned po Černobylu.

Tento víkend byl víc, než jen pouhým flákáním Bushe a Putina místo práce. Slavnostní pití kanystru kerosinu v Ruském muzeu na závěr pobytu, stejně jako sobotní hladovění v neúměrně daněmi zatěžované Ermitáži či noční symbolická projížďka na kole Ukrajina ukrajinskou chudinskou čtvrtí umocnily dokonalou atmosféru. Bushe Petrohrad zjevně nadchl a v místní trafice si dokonce pod vlivem génia loci zakoupil pohlednici Berlín v noci. Po odchodu z pravoslavného Kazanského chrámu prezident dojatě řekl: “Překrásný kulturák”. Oba státníci se loučili přátelským objetím a obě manželky dostaly na cestu tatranku.

Petrohrad měl patrně kompenzovat někdejší Putinovu návštěvu na ranči amerického prezidenta v Texasu. Tehdy Bush hostil svůj ruský protějšek ve své vlastní rezidenci. Putin sice musel spát v obýváku na válendě vedle prezidentova prvního kokršpaněla, ale i tak to byla také velmi příjemná návštěva. Ačkoliv Putin neubytoval Bushe ve svém moskevském paneláku, ale pouze ve své státní rezidenci v Novo – Ogarjovu, Bush byl spokojen. Podobnou spokojenost vyjádřil i prezident Putin. Jak přiznal po odletu Bushe, on i všichni ruští experti jsou rádi, že už je to za nimi a můžou se konečně opět přesléct do svých tepláků. K otázkám jednání odpověděl: “Bylo dosaženo všech cílů, dokonce i těch, které jsme ani nechtěli.”

Putin a Bush nešetřili při společných vystoupeních vzájemnými lichotkami. “Máme co do činění s velmi chrchlychrchly lidmi. Echm”, prohlásil na adresu Bushových prezident Putin. Také Bush se vyjádřil velmi pochvalně o svých hostitelích: “Ano, skutečně jsou to lidé.”

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.