Na Obranu míří miliardy korun. Část věnujeme na korupci, plánuje Šlechtová

Slechtova uniforma
Natáčení komediálního seriálu se rozjelo na plné obrátky

Ministerstvo obrany čeká sedm úrodných let. Úřadu, který nedokázal bez korupce vypsat ani výběrové řízení na nové doutnáky ke kanónům, se má skokově navýšit rozpočet a to z nynějších 66 miliard na 130. A toho se obávají především na ministerstvu obrany. „Jsou to šílené peníze. Budeme kupovat to nejdražší,“ prorokuje náčelník generálního štábu Sedící Buvol. „Naposledy Stropnický trval na tom, že pořídí vojákům ty nejdražší útočné pušky. Bohužel výběrové řízení založené na této podmínce vyhrály zlacené kopie mušket ze šestnáctého století. Máme jich tři sklady a půjčujeme je skupinám historického šermu kus za stovku na den,“ pláče Buvol a zapaluje si lehký kulomet. „Objednal jsem si kalumet, ale tak je to tady se vším.

S tímto tvrzením zásadně nesouhlasí nová ministryně obrany Šlechtová. „Investice budou chirurgicky přesné a promyšlené. Už během prvního týdne ve funkci jsem zjistila, že nám chybí odhadem pět set tanků včetně psů, zákopové žebříky, tisíc gripenů a na štábu papírové ručníky,“ tvrdí sebevědomě ministryně Šlechtová. „V naší výzbroji také úplně chybí letadlové lodě a atomové ponorky. Vím, co namítnete. Že je to drahé. Ale moji generálové přišli s převratnou koncepcí – letadlovou atomovou ponorkou. Máme tam ještě pár detailů k dořešení, například, co s letadly, když se ponorka bude muset ponořit, protože piloti jsou vyřešení, ti dostanou šnorchly. Ale to jsou už technikálie, které nás nemusí zajímat.“ Vzápětí přišla námitka od novinářů, se kterou paní ministryně opravdu nepočítala. „Nemáme moře? No tak třeba prokopeme průliv. Víte, kolik my teď máme peněz?

Šlechtová se vyjádřila i současnému vedení armády. „Mrzí mě jejich přístup. Když jsem se jich ptala, proč v hangárech nevidím žádné neviditelné bombardéry, tvrdili mi, že je to kvůli tomu, že jsou neviditelné. Totéž mi tvrdili o těch papírových ručnících na štábu. Já si ty ruky teda jako utřela, ale kapalo ze mě až do oběda,“ mračila se Šlechtová na Sedícího Buvola, který se snažil nesmát nahlas. „Vůbec mám nepříjemný pocit, že nejsem na tomto ministerstvu vítána. Jsou to takové trapné klukoviny – špendlík na židli, nášlapná mina pod stolem. Všichni víme, co za tím je. Kluci tady měli domluvenou korupci a přišla Šlechtová a najednou prostě bude líp.“ Sedící Buvol zvážněl a začal něco zuřivě cpát do svého lehkého kalumetu.

Ministryně Šlechtové poté začal vypočítávat zakázky, které jsou na spadnutí. „V první řadě jde o nákup dvanácti vrtulníků za dvanáct miliard. Nevím teď přesně, na kolik jeden stroj vychází, ale tohle je nutná investice. To není žádné sci-fi.“ Na otázku, k čemu nám takové vrtulníky v mírových podmínkách budou, byla ministryně připravená. „Budou pomáhat městské policii při sundávání koček ze stromů. V prospektech jsem se dočetla, že ten vrtulník dokáže sundat islamistu ze stromu na tři kilometry.“ Další investicí bude polní nemocnice MASH. Na té Šlechtová prostě trvá. „A když už ji budeme mít, natočíme v ní lehký komediální seriál, který přispěje k popularizaci armády. Já bych hrála Houlihanovou, Babiš Burnse a Stropnický Radara.“ V neposlední řadě má ministryně na stole požadavek vojenské rozvědky na deset kusů ruských terénních automobilů značky Lada Niva s funkcemi cestování časem a krtkování. „No tak to sci-fi asi je, ale ruská strana věří, že je dokáže dodat. Podrobnosti bohužel nevím, zakázku mám na stole, pod kterým už tři dny leží náš pyrotechnik.

Problém je v tom, že nikdo, včetně náčelníka Sedícího Buvola, nevěří v to, že se jakýkoliv nákup na ministerstvu obrany podaří uskutečnit bez problémů: „Tak třeba ty radary MADR kupujeme od Izraelců už druhým rokem. Přivezli jich šest a tvrdili, že je jich osm. Na přepočítání jsme potřebovali tři znalce a půl roku. Slíbili, že to budou 3D radary, nicméně ta pípající tečka je 2D. Prý si máme vzít 3D brýle. A to už nemluvím o kompatibilitě se systémy NATO. Vzdálenost objektu radary udávají zásadně v římských mílích, velikost v loktech a to nemluvím o tom, že za ně chtějí 200 hřiven stříbra.“ O tomto problému Šlechtová ví. „My ty radary prostě nepřevezmeme. A pokud převezmeme, tak je nezaplatíme. Pokud je nezaplatíme, dojde k mezinárodní arbitráži, kterou prohrajeme. Každopádně je ale používat nebudeme. To je naučí.

3 Komentáře

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.