Lepší vyhořet

Situace na pražské magistrále vedle rádia Svobodná Evropa je i nadále tristní. Šestiproudá silnice je zde zúžena na jednosměrku se zákazem vjezdu pro všechna motorová vozidla s výjimkou zásobování a polní kuchyně. Auta, která se do tohoto prostoru dostanou, musí navíc svou rychlost snížit na 20 km/h, podle památkářů totiž hrozí vážné poškození vystavených vojenských exponátů. V současné době je kolem obou obrněných transportérů žlutá páska zakazující přístup ovšem pokud má nějaký návštěvník zájem, může si zaplatit průvodce, nafasovat papuče a absolvovat krátkou zajímavou exkurzi obrněnců a vyslechnout si odborný výklad, kde všude tyto transportéry nebyly nasazeny a kolik metrů jsou schopny ujet za tři hodiny. Opodál exponáty hlídají vojáci a určitě ne zbytečně. Každou chvíli ulicí procházejí nějací ti bezdomovci s kočárky plnými starého železa a mlsně při tom na ótéčka pokukují.

Nemalá bezpečnostní opatření panují i u vchodu do rádia. Lidem, kteří se chtějí dostat dovnitř nezbývá nic jiného, než projít pod ostře nabitými hlavněmi spících vojáků. V plavkách. Na vrátnici se pak musí prokázat nejméně pětikilovou složkou osobních dokladů. Po následujícím tříhodinovém výslechu je možné zajít na toaletu a zavolat si právníkovi. Následuje další pětihodinový rozhovor a teprve poté je osobě umožněno vejít dovnitř. Pokud se jedná o zaměstnance, je to už celkem zbytečné, osmihodinová pracovní doba se musí dodržovat.

Je proto jasné, že tato situace se nelíbí jak vedení rádia Svobodná Evropa, tak i české vládě, z které si kvůli zmíněným bezpečnostním opatřením dělá oficiální legraci i Pákistán. Návrh vlády je proto jasný: rádio se musí přestěhovat a to co nejrychleji. Touto otázkou se právě chystá zabývat i porada v oválné pracovně Svobodné Evropy. Jako poslední přichází na jednání ředitel Jeff Trimbel a sprostě nadává na vojáky, kterým dneska nestačila pouze promenáda v plavkách. Šéfy jednotlivých jazykových sekcí to nepřekvapuje, sami už dnes museli toto martýrium s prvky striptýzu prodělat. Jako vždy pak na řadu přichází nejdůležitější novinky z jednotlivých zemí. Pobřeží Slonoviny: bílé kotě nemohlo celý den slézt z vysokého stromu. Zachráněno až k večeru obětavým povstalcem, který ho sestřelil krátkou dávkou z kalašnikova. Afghánistán: otevření prvního multimediálního kina, chybí už jen zvuk. Súdán: v okolí Chartúmu byl zaznamenám hustý déšť žab a ryb. Pákistán: vyšla další sbírka vtipů na bezpečnost v České republice. Česká republika: vláda chce vystěhovat rádio Svobodná Evropa. Teprve po této zprávě se redaktoři začali rovnat na židlích v očekávání zábavné diskuse.

Pavel Poulíček, šéf českého vysílání, povzbuzen zájmem svých kolegů, pokračuje ve výkladu. Vrací se k nedávné konferenci, kde se otázka přestěhování probírala, kterou ovšem agentura ČTK špatně přeložila a tento překlad poté převzala všechna média. Takže lidé se nakonec dočetli, že Jeff Trimbel nemá na stěhování svého rádia žádný valný názor a přednost dává spíše novému připravovanému vysílání pro libyjské kutily a zahrádkáře. To už se probudili všichni ostatní spolupracovníci a ptali se na podrobnosti. Poulíček pokračoval v návrzích Miloše Zemana, kam by se Svobodná Evropa mohla přestěhovat. Bujaré veselí propuklo při lokalitách jako Somálsko, Irák, Etiopie či přinejhorším i Pražský hrad. Po chvíli odněkud vytáhl uslzený Jeff Trimbel láhev koňaku a porada pak pokračovala ve standardním duchu.

Víte, my už si z toho můžeme dělat jenom legraci. Vláda s námi totiž vůbec nekomunikuje, pouze občas si Grégr objedná v Hrajeme na přání nějakou písničku. Je to pořád ta samá, Táhněte do háje, a vždycky nám ji věnuje. Doteď nevíme, jestli to máme brát jako oficiální stanovisko vlády,” stěžuje si na závěr Poulíček a pomalu se při tom převléká do plavek.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.