Pravidelná pondělní společenská hra Najdi si svého poslance pokračuje

Regionální kancelář si komunista Grebeníček zřídil v Uherském Hradišti
Regionální kancelář si komunista Grebeníček zřídil v Uherském Hradišti

Poslanci a senátoři berou peníze za ledacos. Jednou z takových položek je i přípěvek na regionální kancelář ve výši tří běžných kanceláří. V této kanceláři by měl politik zasednout každé pondělí a aspoň patnáct minut předstírat zájem o svůj obvod. Rychlým dotazníkem mezi zákonodárci jsme zjistili, že o této povinnosti ví pouze 23 procent politiků. Naopak 58 procent politiků si myslí, že víkend trvá tři dny, v sezóně až tři měsíce. Rekordmanem je senátor Čuba, podle kterého slušný víkend trvá rok a půl. Devatenáct procent poslanců a senátorů má osobní styk s voliči přímo zakázaný vedením. Zajímavé je, že 100 procent zákonodárců ví o možnosti čerpání tohoto příspěvku a podle skutečných nákladů Parlamentu tento příspěvek dokonce čerpá 135 procent politiků. Jak to vypadá v pondělí v regionálních kancelářích, jsme zjišťovali přímo v terénu.

Typickou ukázku pondělního poslaneckého dne jsme zažili v domě s kanceláří Heleny Langšádlové z TOP09. Kancelář zamčená, na dveřích cedulka se stavem plynoměru z roku 2009. Na chodbě jsme potkali obyvatelku domu:

„Langšádlová? Tady?“
„Ano, má tady mít kancelář.“
„Kancelář? Tady?“
„Pro voliče TOP09.“
„Voliči TOP09? Tady?“
„Ano, tomu se říká zastupitelská demokracie.“
„Demokracie? Tady?“

Ve vedlejších dveřích by měl mít kancelář Miroslav Kalousek. Klika je uražená, na futrech visí policejní pečeť a páska s nápisem Nevstupovat – CSI Příbram. Na naše dotazy nám přišly odpovědi SMSkou. Paní Langšádlová se omluvila s tím, že v pondělí vypravuje svého třicetiletého syna do školy. Od poslance Kalouska přišla pro změnu záhadná zpráva „NALOMENA ZEBRA“

Nelépe jsme si vedli ve Slaném před zamčenou poslaneckou kanceláří Standy Berkovce z ANO. „Ne ne, já jsem ještě ve své staré kanceláři v Kladně,“ omlouval se po telefonu. Nicméně ani tam nebyl k zastižení. „V Kladně? Ne, tam ne. Myslel jsem Kralupy nad Vltavou,“ opravil se po dalším telefonátu. Ovšem ani tam nebyl. „Teď, teď jsem odjel, museli jsme se minout. Budu teď chvíli k dispozici ve Štětí,“ napínal nás. K večeru, cestou do Veselí nad Moravou nám zavolal po osmé a s lítostí nám oznámil, že poslanecký den skončil, tudíž ho už dnes nikde nenajdeme, protože je zrovna na dovolené v Karibiku. Ale příští týden snad bude líp.

A stejně to vypadá i u ostatních poslanců. Na Kateřinu Valachovou z ČSSD jsme v pondělí ráno narazili v Poslanecké sněmovně. Na dotaz, proč není ve své regionální kanceláři, nás označila za typické oběti inkluze. Komunistka Vostrá podle svých slov v pondělí ve své kanceláři byla, slyšela naše zvonění, ale bála se nám otevřít. V kanceláři poslance ANO Milana Hniličky nám otevřela asistentka. Pan poslanec je prý stále na olympiádě a bude se nám věnovat hned, jakmile český tým hokejistů vyhraje zlatou medaili. A asistentka nám otevřela v pondělí dopoledne i v kanceláři Karla Schwarzenberga. Mluvila tiše a spíše posunky nám naznačila, že pan poslanec právě usnul a nepřeje si být rušen. Máme to zkusit tak za dvanáct hodin. Ani předseda TOP09 Jiří Pospíšil nebyl ve své kanceláři. Telefonicky se nám omluvil s tím, že je na policii, protože se jim s kolegou Kalouskem podařilo u Humpolce srazit oktávkou zebru.

Existují i takzvané sdílené kanceláře, kdy jednu kancelář sdílí hned několik nepřítomných politiků. Na dveřích sdílené kanceláře Pirátů jsme však našli pouze heslo k veřejné wifi a na jednom zvonku v bytovém komplexu v Ústí nad Labem byly pro změnu tyto pokyny: „Kancelář SPD, byt č. 18, zvoňte 88x“ Zvonili jsme 89x a stále nic. Jediný poslanec, kterého jsme v pondělí ráno v kanceláři nalezli, byl tak komunista Leo Luzar. Přišel nám otevřít v pyžamu, s kartáčkem na zuby v puse a slušně se nás zeptal, jestli si s ním dáme na snídani párky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.