Všechno to začalo ve vídeňské ZOO. Ministr financí Andrej Babiš tehdy stál v řadě vedle obyčejných čaulidí do pandího areálu a při čekání ho napadlo, že by bylo super mít takové exponáty doma. Přesvědčení v něm posílilo ještě víc, když mu jejich ošetřovatel zakázal nakrmit pandy čerstvou půlkou zdechlého koně, kterou z tohoto důvodu přivezl z Čapího hnízda. Cestou domů se proto telefonicky spojil se svým čínským protějškem a vyzvídal, jak by se to dalo zařídit. Čínský ministr financí Wang Čchung-wej, tou dobou v cele smrti za korupční skandál při stavbě pandího hnízda, mu poradil řešit tento problém na úrovni prezidentů obou zemí. On sám by se do celé věci určitě rád zapojil, bohužel ho večer čeká jedna bezodkladná záležitost. Andrej Babiš se s ním rozloučil, popřál mu hodně štěstí v příštím byznysu, ale myšlenkami už byl jinde.
Po příjezdu do Prahy se sešel ředitelem ZOO Miroslavem Bobkem a rozjednal s ním možnost postavit v hlavním městě výběh pro pandy. Pan ředitel byl nadšený, dokud nezjistil, že nový pavilon bude stát dvě miliardy a že na něj nedostane žádné dotace. Ministr Babiš nakonec přišel na jednoduché řešení. ZOO Praha se přepíše na Krnáčovou, akcie se proženou Kajmanskými ostrovy a o dotace požádá bezdětný ukrajinský ošetřovatel slonů, který bude na zdraví svých dětí přísahat, že ZOO patří jeho vnučce. Současně s ředitelem podepsal smlouvu na dodávku zdechlých koní z Čapího hnízda, které už Kostelecké uzeniny odmítaly v takovém počtu odebírat. Teď už zbývala poslední věc – zajistit pandy.
Prezident Zeman si ministra Babiše pozorně vyslechl a nápad ho nadchl. Slavnostně slíbil, že si neoddechne, dokud nebudou pandy v Praze. Načež odjel na dovolenou a nápad pustil z hlavy. Připomněl mu ho až Mynář, když se Zeman během návštěvy Číny připravoval na setkání se svým protějškem Si Ťin-pchingem. V okamžiku, kdy přišla na pandy řeč, se ale čínský prezident zachmuřil a ukázal Zemanovi fotografii, kterou uchovává na svém nočním stolku. Pózuje na ní ministr kultury Herman s dalajlámou, oba se usmívají a prsty ukazují písmeno V. Zeman se snažil Si Ťin-pchingovi namluvit, že Herman je bachař na Borech a písmeno V znamená výprask, ale čínským tajným službám nešéfuje Tvrdík a své práci rozumí dobře.
V Praze pak Zeman Babišovi vysvětlil, že jeho pitomý nápad nemá šanci na realizaci, když si neumí hlídat ostatní ministry a že nikdy neslíbil, že mu s pandami pomůže. I Babiš hodil poté pandy za hlavu a na Čapí hnízdo si objednal raději párek nosorožců bílých. Nejsmutnější tak z celého dobrodružství je ředitel Bobek. Z plánovaných dvou miliard už do pavilonu investoval čtyři miliardy, hrubá stavba je téměř hotová a pandy v nedohlednu. Při své poslední návštěvě Hradu se dostal už jen k ruskému poradci Nejedlému. Ten mu nakonec poradil, aby v pavilónu místo pand choval dalajlámu: „Toho vám Čína ráda dodá. Pavilón může být poloviční, bez vodopádů a navíc ušetříte na žrádle. Je roztomilý, děti si ho oblíbí. Nevím teda, jak to bude s rozmnožováním, ale Čína má specialisty ve všech oborech.“
Superultimátněkulervoucí!
中国共产党
Děkujeme našemu oblíbenému autorovi za další bezvadný článek. Nápad s umístěním dalajlámy do klece je skvělý a ředitel pražské Zoo Bobek jistě zaznamená zvýšený počet návštěvníků zejména z řad intelektuálů z „pražské kavárny“. Když se to však dozvěděli paviáni v sousedním pavilónu opic, začali okamžitě šíleně vyvádět, a ke starému vůdci tlupy musel být umístěn nápis „Pozor,sprostě nadává a hází bobky!“ a k jeho pobočníkovi „Pozor, kouše!“.
Super! 🙂