Filip bránil KSČM

Předseda komunistů Vojtěch Filip pronesl minulý zásadní projev, přirovnávaný k k legendárnímu projevu Klementa Gottwalda v roce 1948, který se tehdy právě vrátil z Hradu, kde si minulý týden zapomněl beranici. Přirovnání navíc není od věci v tom, že i dnes se Filip obracel do minulosti. „KSČM přežila nejmasovější útok na svou integritu od roku 1939, kdy na nás začalo trošku tlačit gestapo. Minulý pátek to byla ČSSD. Ale my se rozštěpit nenecháme, nejsme atom,“ hřímal Filip a svou poznámkou o jádře zvedl ze židlí i několik zástupců strany zelených. I ti, podle Filipa, mohou za znovuzvolení Klause. „Neneseme žádný podíl na Klausově zvolení,“ připomněl nejnovější komunistické dogma šéf KSČM. „Náš kandidát byl stejně silný a měl rovnocenné šance na zvolení jako ostatní dva. Bohužel neměl voliče.

O prezidentské volbě hovořil Filip vůbec nejčastěji: „My jsme národu svou taktikou pomohli nejvíc. Nevolili jsme Klause, ani Švejnara. To jsou jen takové módní vlny, to všechno už tu bylo: šmoulové, barevné vlasy, céčka, Švejnar – nic z toho komunisté nikdy nepodporovali.“ Své rozhořčení nad politikou ČSSD vyjádřil Filip dokonce náznakem odstoupení, když nabídl svou rezignaci: „Jestli chcete poslouchat Paroubka, tak mne zastřelte.“ V sále to zašumělo, ale rána nevyšla.

Komunisté mají Paroubkovi za zlé, že kritizoval jejich předsedu. „To se nedělá, to je jako by kritizoval Lenina nebo včelku Máju. Jsou určité hodnoty, které nelze zpochybňovat,“ upřesňuje postoj KSČM Pavel Kováčik. Ani jemu se nelíbí kritika, která se na ně snesla po volbě prezidenta: „Do poslední chvíle nám Paroubek tvrdil, že naše hlasy potřebuje, přitom už dávno věděl, že ho Snítilý třikrát zapře a nakonec zradí. Takové hry KSČM nikdy nehrála.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.