Nulová tolerance k přeběhlíkům

ČSSD, jediné straně spravedlivé mezi národy, došla trpělivost s ostatními méně slušnými stranami a vyhlásila boj proti přeběhlictví. Jiří Paroubek se podělil s novináři o svou inspiraci: „Ano, nezakrývám, že nejde o originální nápad, koncept jsme převzali od našich kolegů z ASSD – Americké strany sociálně demokratické. Tam řeší problémy s přeběhlíky každý den. Většinou jsou teda z Kuby nebo Mexika, ale princip zůstává stejný.“ Svůj motiv uvedl ještě jednou méně šťastnou poznámkou: „Je to výsměch všem občanům, kteří přišli k volbám a dali nám hlas. Já bych to příště neudělal.

V praxi zatím není jasné, jak budou konkrétní opatření vypadat, ale něco naznačil už poslanec Hašek: „Nám by opravdu vyhovoval americký přístup, to znamená vysoký plot, nahoře ostnatý drát a uvnitř Pohanka, Melčák, Snítilý. Kolem vojáci, psi a na strážní věži samozřejmě snajpři.“ Zatím se strana musela spokojit s méně americkým přístupem a vrhla se do boje mohutným billboardovým útokem. Na jednom z nich jsou fotografie zmíněných tří přeběhlíků od ČSSD a hesla „Buď si vás koupíme, nebo budete bručet (Ivan Langer o poslancích ČSSD)“ a „Zrada je jen otázkou peněz (kardinál Richelieu o Langerovi).

Jako další krok učinila sociální demokracie prohlášení, že do svých řad nikdy nepřijme přeběhlíky z jiných stran. I toto prohlášení upřesnil Jiří Paroubek: „Jestli s námi budou chtít hlasovat a budou chodit na naše schůze a brát si naše peníze, tak to klidně můžou, ale my je nikdy nepřijmeme. My nejsme oni.“ Čímž zjevně narážel na poslední volbu prezidenta, kdy peníze a poslanci lítali vzduchem jako zboží na pokladně, jak dokazuje tajná nahrávka stáhnutá z osobního blogu na idnes jednoho z agentů BIS: „Tak to máme jednoho Melčáka, Pohanku, Snítilého, kousek Zubové a půl kelímku lidovců. Chcete to zabalit, pane Dalíku?

Tento krok ČSSD není, jak by se zdálo, pouze gestem k veřejnosti, ale hlavně pudem sebezáchovy. Za chvíli totiž Sněmovnu čeká hlasování o americkém radaru na našem území a teprve pak se ukáže, kolik poslanců ČSSD opět znenadání prohlédlo. Na otázku, jak se zachová strana k těm, kteří nepodpoří oficiální stanovisko sociální demokracie, Jiří Paroubek odpověděl: „Bude to pro ně závazné hlasování. My jim ty ruky k těm lavicím prostě přivážem.“ I Hašek má jasno. „Prostě nulová tolerance. Ačkoliv není nula, jako nula,“ zaprorokoval a zadíval se do sálu na Mirka Topolánka, který si zrovna jemně dobíral jednoho z koaličních partnerů kusem železné tyčky.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.