Dotace na place

Ministerstvo školství chystá další projekt se spoluúčastí médií. Mělo by jít o program protikorupční osvěty s podporou dotací z EU za 100 miliard korun. V jeho rámci má mimo jiné vzniknout nový televizní seriál, čtyři celovečerní filmy v 3D technologii, 12 divadelních her s Miroslavem Donutilem v hlavní roli a vyškoleno má být 15 miliónů pracovníků, kteří by v regionech radili, jak korupci rozpoznat a oznámit. Na otázku, zda to není moc, odpověděl ministr školství Josef Dobeš, že na Českou republiku je to ještě málo. „Vychází nám to dva poradci na jednoho Čecha v produkčním věku. Je to samozřejmě zprůměrované, někteří lidé se obejdou bez poradců, ale například kolem politiků a úředníků bude dle mého odhadu nepřetržitě kroužit až patnáct poradců,“ tvrdil ministr s vážnou tváří a neustále od sebe železnou tyčí odstrkoval dotěrného chlápka v bílém plášti, který ho držel za sako a pokoušel se mu deaktivovat kapsu sešívačkou. „To je prototyp,“ dodal ministr na vysvětlenou.

Projekt s názvem Komunikace korupce transparentně (KOKOT) by měl být spuštěn v květnu a největší část rozpočtu by padla na natočení televizního seriálu s pracovním názvem 30 případů ministra Dobeše. „Vzhledem k vysoké sledovanosti seriálu s podobným názvem očekáváme stejnou kultovní podporu i tomuto projektu. Dokonce jsme se nechali inspirovat i jednotlivými díly. Máme tam díly jako Hon na Lišku, Vrah se skrývá v politice, Kvadratura Peake, Rukojmí v Lánech a nechybí ani Studna s Karlem Schwarzenbergem v roli starého Brůny. Vladimír Brabec bohužel odmítl účast v tomto seriálu, ale sehnali jsme za něj adekvátní náhradu a mou osobu bude nakonec představovat herec z nejuznávanějších, kapacita… teď mi vypadlo jeho jméno, ale hraje i v Ordinaci.

Tato pasáž novináře tak zaujala, že si od ministra vyžádali podrobnosti o dalších dílech. „Museli jsme tít i do našich řad, straně Věci veřejné bude věnován díl s názvem Mimikry. Korupci v ODS řeší díl Klauni a prezidentské milosti se objeví v dílu Bestie. Zkrátka nezůstane ani TOP09. Díl Vyznavači ohně je líčí jako vychytralé bezpáteřní jedince, navenek působící jako chovanci zvláštních ústavů. Prezidentskou volbou se zabývá Štvanice, církevní restituce popisuje Prokleté dědictví a třešničkou na dortu je díl o kupónové privatizaci – Konec velké šance. Seriál vrcholí poslední epizodou Růže pro Dobeše, ve které podám demisi a budu zatčen protikorupční policií. Ale to bych předbíhal.

Zda Evropská unie projekt podpoří a nalije do něj miliardy, se zatím neví. Zatímco ministr Dobeš o tom nepochybuje a organizuje castingy na obsazení role své manželky a dcery, evropská komise se projektu štítí a řadí ho mezi další zmetky, kterými MŠMT Evropskou unii pravidelně zásobuje. Za všechny se vyjádřil jeden z komisařů, kteří o dotacích budou rozhodovat: „Mysleli jsme, že nic horšího než projekt SPORT nemůže přijít. V tom projektu šlo o to naučit pomocí celostránkových inzerátů učitele tělocviku malou násobilku. To se ukázalo jako nemožné a přišel projekt OKNO. To bylo… prostě okno. Dva krát dva metry a chtěli za něho 150 miliónů. Teď je tady KOKOT. Český smysl pro humor je pro nás opravdu neuchopitelný.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.