Tisková konference: Nečas a Peake o korupci

Přepis tiskové konference Petra Nečase a Karolíny Peake o boji proti korupci ze dne 13. února 2012

Petr Nečas
V prvé řadě musím říci, že boj proti korupci je kupodivu i nadále jedním z bodů naší vlády. Ještě dnes jsem se tam díval. Byly snahy tento bod z našeho programového prohlášení vygumovat, ale přes veškerou snahu ministra Vondry a jeho nerozlučného zmizíku, je tento text i nadále čitelný. Nicméně si myslím, že naše práce nespočívá v propagandistických heslech a hlasitých výkřicích, naši činnost vidím především v trpělivé a dlouhotrvající mravenčí práci s mravenčími výsledky.

Naši protikorupční strategii jsme postavili na dvou skupinách opatření – preventivní a represivní. Ta druhá není u kolegů ve velké oblibě, a proto jsme hlavní směr zaměřili právě na prevenci. V bodech vám teď přiblížím, jaké konkrétní kroky jsme v tomto směru učinili.
– zahájili jsme nákup pomocí on-line aukcí a již první nákup 100 kusů propisovacích tužek napovídá, že zdroje tady jsou. Letos se takto chystáme nakoupit ještě toaletní papír pro ministra školství Dobeše a několik kýčovitých trpaslíků pro pana Bessera, který už ve vládě sice není, ale my jsme mu to slíbili
– automaticky se bude rušit taková zakázka, jejíž vyhlašovatel byl natolik hloupý, že se mu do výběrového řízení přihlásil pouze jeden uchazeč
– ruší se populární losovačky, které vyžadovaly manuální zručnost referentů a výsledek tak byl značně nejistý
– snížili jsme také výdaje státu o 10 procent, takže tyto peníze nemůže nikdo ukrást, ty nám už chybí
– na ministerstvu obrany jsme zrušili nutnost objednávat zboží přes prostředníka, v současné době řeší všechny nákupy ministr Vondra osobně. Chodí mi líbat ruce třikrát denně
– i přes noční telefonáty ministra Kalouska, který se hlubokým hlasem snažil napodobovat vzrušeného Brežněva, jsme zrušili krajně podezřelý supermegaekotendr, čímž jsme ušetřili dva státní rozpočty
– zrušili jsme zakázku na modernizaci nemocnice ve Střešovicích za šest miliard, ačkoliv šlo pouze o naplnění bazénu vodou. Voda v ceně nebyla.

Závěrem musím říci, že vyšetřujeme čím dál více kauz, především těch starších z dob sociálně demokratických vlád. Na tomto místě musím ale upozornit na amatérské postupy některých novinářů, kteří vytahují kauzy, na které nejsme připraveni a které nebyly v plánu. To samé nám dělají amatérští kolegové z řad švýcarské policie, jejichž úporná snaha nám vrátit několik odepsaných miliard přivádí našeho ministra Kalouska k pláči. Nyní děkuji za pozornost a předávám slovo kolegyni Peake se svou trafikou.

Karolína Peake
Dobrý den. Jsou dva druhy vlád. Jsou vlády, které s korupcí bojují, a je vláda České republiky. Situace se ovšem okamžitě změnila poté, co jsem do vlády nastoupila já. Pokud bych měla srovnat všechny vlády za posledních 20 let, tak tato vláda je jednoznačně nejlepší od dob vlády Karla IV. A ani u něho si nejsem jistá, zda například proběhlo transparentní výběrové řízení na stavbu Karlova mostu. Já osobně jsem připravila několik protikorupčních zákonů, z nichž dva dokonce doputovaly do poslanecké sněmovny v původním znění. Ostatní nám bohužel předaboval Tluchoř s Kočí. Jedním z těchto zákonů například zaručíme trestní odpovědnost firem. Už nebude možné se vymlouvat na firmu blízkou ve vedlejší kanceláři a v případě nejhorším bude možné i firmu rozpustit. Nikoho samozřejmě nezavřeme, ani škoda se kompenzovat nebude, ale ten zákon tady je.

Zavedli jsme institut korunního svědka, který výměnou za beztrestnost bude moci označit své spolupachatele. Dokonce se nám už jeden dobrovolník přihlásil, byl to ministr Drábek. Řekli jsme mu ale, že jde ještě brzy. Máme také v úmyslu založit specializovaný útvar pro boj s korupcí, v pořadí osmdesátý šestý, který bude podléhat výhradně a jenom mně, panu premiérovi, panu prezidentovi, ministrovi vnitra, všem členům ODS, ČSSD a jejich kamarádům, rodinným příslušníkům a známým. V současné době zpracováváme zákon o zprůhlednění financování politických stran. Spolupracujeme na tom s týmem zkušených odborníků – panem Langerem, Drobilem, Tvrdíkem a externě s panem Josefem z Hongkongu. To je ode mě ke korupci vše. Víc nečekejte.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.