Ročenka 2011 – podstatné události v kostce

1. ledna 2011
Ministerstvo obrany snížilo šedesáti procentům vojáků hodnosti. „Chtěli jsme sjednotit náš stav se stavem v NATO, aby nedocházelo k trapným nedorozuměním. Například náš polní kuchař se řádem zlaté vařečky býval při cvičení pravidelně zaměňován za francouzského lékaře a Saša Vondra pak dostal úplný zákaz nošení uniformy, byť Italové namítali, že oni cirkusovou jednotku v armádě měli ještě v roce 1916,“ objasnil feldkurát Švadlena.

6. ledna 2011
Ministr zdravotnictví Miloš Heger představil novou zdravotnickou reformu, kterou mají podpírat tři silné pilíře. Na tiskové konferenci také tento model vymodelovaný z moduritu všem novinářům ukázal. První pilíř bohužel odpadnul už při vyndávání z igelitky, druhý pilíř se zlomil při instalaci na stůl a třetí pilíř zmizel, když se nikdo nedíval. Po bližším ohledání bylo zjištěno, že i oba původní pilíře nebyly zcela kompaktní a v základech obsahovaly středně velký tunýlek, který celý model připravil o šanci na smysluplnou existenci.

24. ledna 2011
Ministr vnitra Radek John (VV) jmenoval novým policejním prezidentem Petra Lessyho, jehož vybrala tajná lóže úzkého grémia během úplňku. Přesně o půlnoci mu ministr John vložil do čela šém, pomocí kterého ho může ovládat. Tímto dnem začal také boj ostatních politiků a komořích o tento šém.

27. ledna 2011
Ministr obrany Alexandr Vondra otevřel skříň, ze které na něho vypadl dvoumetrový kostlivec s gramofonem na zádech a téměř ho zavalil. Ukázalo se, že během předsednictví ČR v Evropské unii získala firma Promopro lukrativní zakázku na ozvučení mezinárodní konference o boji proti korupci magnetofonem značky Sonet Duo v celkové ceně 750 miliónů korun. Podle ministra to nebyla chyba jeho, ale zřejmě někoho jiného. Premiér Nečas toto zdůvodnění přijal a oba státníci se objali.

3. února 2011
Poslanci si omylem snížili platy. Když to vyšlo najevo, vypukla panika srovnatelná jen s únorem 48 a to ještě těžko. Zatímco poslanecký klub ODS navrhl vyhlásit stanné právo a stav legislativního kataklyzmatu, zákonodárci z ČSSD si pouze namáčeli hlavu v kýblech s ledovou vodou a hlasitě chroptěli.

22. února 2011
Ministr školství Josef Dobeš získal nového poradce. Stal se jím Ladislav Bátora, o kterém se spekulovalo, že je to tajný vnuk Adolfa Hitlera, Evy Braunové a Hermanna Göringa. Proti Bátorovi záhy vystoupil premiér Petr Nečas a poukázal na úzké vazby jmenovaného na ultramegapravici. Po tomto prohlášení opět nastoupil.

24. března 2011
Ministr financí Miroslav Kalousek vyzval k rezignaci ministra obrany Alexandra Vondru. Byla to reakce na Vondrův projev ve Sněmovně, ve kterém líčil svou úlohu v kauze Promopro. Za svou řeč si vysloužil od poslanců obrovský aplaus ve stoje, v domnění, že šlo o nácvik nového čísla do silvestrovské Všechnopárty. Po ujištění, že svůj projev myslel vážně, opustil ministr řečnický pultík nadvondrovou rychlostí, což je, podle doktora Grygara, cca. 5 km za 13 hodin.

8. dubna 2011
Vládu opustil další ministr, tentokrát Vít Bárta s resortu dopravy. Ukázalo se, že svým spolustraníkům daroval peníze, přičemž nebylo jasné proč. Zatímco John si myslel, že jde o půjčku a Babák měl peníze za dárek k MDŽ, Škárka peníze považoval za úplatek a celou věc s kolegyní Kočí okamžitě po několika měsících ohlásili na policii. Kočí poté vrátila peníze všechny, Škárka předal právníkům pouze polovinu částky a tvrdil, že ho Bárta okradl i při uplácení a obvinil ho z podvodu při korupci.

26. dubna 2011
Vláda přežila hlasování o důvěře, které vyvolala opozice během seance u duchařského stolku. 114 poslanců hlasovalo pro, 84 proti, dva se zdrželi a Zdeněk Škromach se během hlasování dusil chlebíčkem. Když se ho doktoru Rathovi podařilo oživit pomocí dvou gumových hadiček, dynama z pionýra a mikrovlnné trouby, Zdeněk si ho se zájmem vyfotil a šel si do kantýny koupit další kousek.

1.května 2011
Začaly ústní zkoušky státních maturit. Stalo se tak po mnoha odkladech, kdy už v padesátých letech plánoval Klement Gottwald celostátní maturity centrálně řízené ze Sovětského svazu pomocí balónů plněných světlými zítřky. S tímto nápadem ještě počítala i Petra Buzková, zatímco Dana Kuchtová už chtěla do maturit zapojit moderní potrubní poštu. Poté, co bylo za miliardy vybudováno celostátní potrubní vedení na všechny školy, přišla celá investice vniveč, když u Humpolce někdo iniciativně napojil toto potrubí do vodovodního řadu a u zkušebních maturit vypuknul chaos. Současný ministr Dobeš proto přišel s nápadem použít výpočetní techniku. Další miliardy se daly do pohybu.

2. května 2011
Prezident USA Barack Obama oznámil, že speciální jednotky zabily nejhledanějšího muže světa Usámu bin Ládina. Obama popsal celý zásah následovně: „Tým Alfa vnikl od severu do jeho domu, kde ho pomocí hlasité termovize objevil v jednom z pokojů. Po varování ‚ruce vzhůru‘ zahájili vojáci okamžitě palbu. Mezitím dorazil z jihu tým Beta a po varování ‚odhoďte zbraň‘, začal házet granáty. Do čtvrt hodiny byl hledaný terorista brutálně zmasakrován. Členové jednotky mu společnou motlitbou vzdali tichou úctu a dle svého hluboce vrozeného humanismu se shodli na tom, že ho musí okamžitě pohřbít, jak si to žádá jeho víra. Ne, nebyl čas ani pitvu, ani na odběr DNA, musíte nám věřit.“ Na doplňující otázku, zda opravdu nemají žádnou DNA, odpověděl Obama, že se jim podařilo odebrat DNA pouze jednoho z vojáků týmu Beta. Na konspirační teorie tak žádný prostor opravdu nezbývá.

6. května 2011
Zděšenému Radkovi Johnovi došlo, že jeho nová funkce vicemaňáska pro boj s korupcí je pouhá trafika a podal proto okamžitě demisi. Jeho vyjádření přehrál na tiskové konferenci kolega Babák ze svého diktafonu, který se stal povinnou výbavou všech véčkařů: „Ty vole, Babáku, to je normální trafika. Já tam vešel, tam na stole štosy novin, časopisů, samé ohníčky, ábíčka, cigarety a fronta obyčejných lidí až ke schodům. Za dopoledne jsem prodal tak půlku, ale obrat nic moc. Tohle vědět, tak zůstanu na vnitru, Babáku, tam se mi po kanclu nikdo necoural.

16. května 2011
Policisté provedli razii na pražském magistrátu kvůli podezření z korupce. Zkušební komisaři tam prodávali řidičské průkazy bez řádných zkoušek. Na celou věc se přišlo díky malému Tadeáškovi, který dostal od svého tatínka ke svým třetím narozeninám řidičský průkaz na traktor, autobus a ponorku, kterou mu tatík s pomocí ministerstva obrany pořídil také. Ten den bylo zatčeno 19 komisařů z celkových dvaceti, chybějící dvacátý komisař byl zatčen až na druhý den při přebírání úplatku za papíry k pendolínu.

26. května 2011
Na palubě raketoplánu objevili astronauti ve větrací šachtě nezvaného černého pasažéra – krtečka. Po několika pokusech se jim ho podařilo zahnat do přetlakové komory a katapultovat ho do vesmíru. Tím problémy ovšem neskončily, na palubě se vyrojily další bytosti – Jája a Pája skákali ze vzduchotěsného průlezu do kalhot, maxipes Fík pojídal astronautům zásoby jídla a když se v řídící kabině objevili Pat a Mat s příklepovou vrtačkou a sadou tapet, ruply astronautům nervy a celou misi raději ukončili. NASA pak vydala oficiální prohlášení, ve kterém zakázala členům posádek brát na palubu jakékoliv postavičky z československých animovaných večerníčků.

9. června 2011
Opoziční politici zveřejnili výši platu Petra Fejka, který byl zaměstnán u Českých drah v obskurní funkci ombudsman ČD. Zatímco dráhy obhajovaly jeho čtvrtmiliónový plat tím, že jako jediný manažer se musí setkávat s obyčejnými lidmi a umývat si potom ruce, politici kontrovali tím, že oni se s lidmi také musí dost často setkávat – každé čtyři roky na mítincích, a takový plat teda nemají. Petr Fejk nakonec dostal potupnou výpověď a potupné odstupné devíti potupných platů v celkové výši přes potupných dva milióny korun.

14. června 2011
Helena Vondráčková prohrála soud o 14 miliónů, ve kterém žalovala stát, který podle ní nedokázal ochránit své kulturní dědictví a nechal zpěvačku vláčet bulvárním bahnem. Soudce dal umělkyni za pravdu s tím vláčením, nicméně nesouhlasil s podstatou sporu, že se stát nestará o své památky. „Máme tady plno jiných pamětihodností, které ve vašem věku vypadají podstatně hůř a některé se z husitských válek nevzpamatovaly dodnes,“ argumentoval soudce, čímž si na místě vysloužil další žalobu.

29. června 2011
Kabinet premiéra Petra Nečase schválil zavedení druhého pilíře důchodového systému. Ten počítá s účty u soukromých fondů s majetkovým podílem členů vládních stran, s možností vyvedení tří procent ze sociálního pojištění na tyto účty a následného vyvedení 90 procent na účty na Kajmanských ostrovech. „*Je to revoluční reforma, jejíž trvání odhaduji na dva až tři tisíce let,*“ kuňkal Drábek. Opozice vidí dobu trvání v řádech nanosekund po příštích volbách.

15. července 2011
Na Šumavě začala gerilová válka mezi ekologickými aktivisty a správou národního parku. Ekologové zastávají názor, že vše, co v pralese jednou padne, má zůstat nedotčené, včetně vojáků, zatímco vedení parku má ve své úloze také jasno – stromy pokácet, zvěř a ekology pobít, trávu zapálit a spálenou zem posypat solí z Polska. Spor nakonec vyústil ve fyzické potyčky mezi ekology, dřevorubci a několika divokými prasaty.

16. července 2011
Rakousko s pompou pohřbilo stařičkého mocnáře Ottu Habsburského (98), když si po sedmi letech nehybnosti sluha všiml, že s jeho odpočinkem po obědě nebude něco v pořádku. Pochován byl v císařské hrobce Kapucínského kostela ve Vídni, odkud při této příležitosti s pompou vynesli Alžbětu Bavorskou (174), u které se ukázalo, že ještě stále žije.

4. srpna 2011
Policie zadržela a obvinila Martina Knetiga, bývalého poradce a kamaráda ministra Drobila, který měl pro ODS shánět tzv. černé peníze na financování strany. Knetig propukl v pláč.

12. srpna 2011
Policie propustila Martina Knetiga a omluvila se mu za potíže způsobené amatérským přístupem nepoučených vyšetřovatelů. Knetig propukl v pláč.

31. srpna 2011
Armáda zvažuje znovuzavedení odvodů. Rekruti by měli absolvovat intenzivní a fyzicky náročný půlroční výcvik pod osobním vedením Alexandra Vondry. Ten se na tiskové konferenci na stojáka nechal slyšet, že nováčci pod jeho vedením zažijí peklo na zemi. Načež si musel sednout, protože se zadýchal. Pak ještě zakašlal, že jeho osobní rekord na 100 metrů je dva dny a vydechl naposledy.

2. září 2011
Vláda protlačila zvýšení DPH. Ze současných 5 procent na plánovaných 14 procent, poté na upravených 19 procent a pak ještě na konečných 18 procent. Těsně před hlasováním ještě výši DPH upravila na 17,5 procent. Podle ministra Kalouska se jedná o hluboce promyšlenou změnu podloženou mnoha analýzami. Podle Bohuslava Sobotky je to nesmysl, protože ještě před půlhodinou přistihl Kalouska, jak na záchodě dopisuje poslední verzi a výši DPH si cucá z prstů, aniž by si je předtím umyl.

6. září 2011
Policie obvinila šéfa poslanců VV Víta Bártu z podplácení a bývalého místopředsedu strany Jaroslava Škárku z přijetí úplatku. Oba se rozplakali. Knetig, který šel kolem, se také rozplakal a šel se znovu udat.

14. září 2011
V čele energetického gigantu ČEZ skončil jeho dlouholetý šéf Martin Roman. Jako oficiální důvod uvedl, že si lidé neustále pletou jeho jméno a příjmení. Premiéru Nečasovi tento důvod stačil a vystrojil Martinovi krásný rozlučkový večírek s plutoniovým grilem. Novinářům tento důvod nestačil a doprátrali se jeho spojení na firmu Škoda Holding, která od ČEZu dostávala zakázky nemalého rozsahu.

21. září 2011
Nestal se žádný incident. Vyšel jsem ze Sněmovny a začal na mě pokřikovat nějaký mladík ve věku mého otce. Tak jsem mu dal pár facek. Když proti tomu protestoval, dal jsem mu dalších pár facek. A protože pořád protestoval, mlátil jsem ho jak koně dokud nezemřel,“ líčil svou historku ministr financí Miroslav Kalousek. Mrtvý mladík s touto verzí nesouhlasil a tvrdil, že je to on, kdo Kalouska ubil k smrti.

21. září 2011
Česká televize má nového ředitele. Stal se jím bývalý ředitel TV Nova Vladimír „Dobrou chuť“ Železný. Ten si sebou jako svého poradce přivedl Petra Novotného a ještě týž den na jeho radu angažoval na místa moderátorů hlavních zpráv Petra Rychlého, Leoše Mareše, Luďka Sobotu a Romana Skamene. Režii svěřil Zdeňku Troškovi. Předpověď počasí pak budou uvádět převážně nazí lidé.

2. října 2011
Do Česka poprvé přiletělo největší dopravní letadlo světa Airbus A380. Ze strany managementu Airbusu to nebyl nejlepší nápad. Během noci ho někdo hodil na špalky a odcizil mu všechny gumy.

3. října 2011
Nobelovu cenu za lékařství dostali Američan Bruce Beutler, v Lucembursku narozený Jules Hoffmann a Kanaďan Ralph Steinmann. Všichni tři zkoumali vzácnou formu imunity, tzv. českou poslaneckou imunitu. I když se jim nepodařilo ji vyřadit z provozu, už jen její objev a popis mechanismu na toto ocenění stačil.

4. října 2011
Premiér Petr Nečas odvolal z funkce ministra zemědělství Ivana Fuksu. Nelíbilo se mu, jak vyseli na Vysočině ječmen. Prezident Klaus potvrdil, že tento důvod byl z původně navrhovaných ještě ten lepší.

7. října 2011
Jiří Paroubek opustil ČSSD. Událost srovnatelná snad jen s Neilem Armstrongem a s jeho opuštěním přistávacího modulu na Měsíci.

18. října 2011
Americký právník Edward D. Fagan začal obcházet bytovky v Karlových Varech a vyhánět odtud jejich rozespalé obyvatele s tím, že mu teď patří celé město. Což hodlá u soudu dokázat listinou z roku 644 podepsanou samotným praotcem Čechem.

27. října 2011
Americký prezident Barack Obama přijal ve Washingtonu mírně vykuleného premiéra Petra Nečase a ocenil přitom výborné vztahy obou zemí: „Kdykoli jsou američtí velitelé dotazováni, kdo jsou naši nejlepší spojenci, vždy jmenují Čečensko.

30. října 2011
Rusko se rozhodlo v roce 2011 neposunout ručičky svých hodin zpět na zimní čas. Prezident Dmitrij Medvěděv rozhodl, že země zůstane napořád v letním čase: „Bude tepleji a navíc je potřeba snížit stres obyvatelstva z posunování času, zvláště když má příští rok před sebou takové strašlivé věci.“ Jeho slova vyvolala panický stres u 80 procent populace.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.