ČKA – nejbohatší úřad

Nejvyšší kontrolní úřad právě dokončil kontrolu České konsolidační agentury a ministr práce se nestačil divit. „Například jenom za vánoční večírek ČKA utratila nesmyslný jeden milión korun. Tak já nevím, jestli jim tam hrála Metallica nebo tam Eva s Vaškem pojídali na pódiu syrové tučňáky, to fakt nevím, ale rád bych se tam tehdy na jeden chlebíček z koalí pomazánkou zastavil,“ přemýšlel nahlas Nečas. Nezapomněl ale upozornit, kdy se tam ta zvěrstva konala: „Bylo to v letech 2003 a 2004, tedy v době, kdy byla u moci sociální demokracie, konkrétně Vladimír Špidla. Ten tam měl údajně na stole po půlnoci konsolidovat s jednou sekretářkou, ale jsou to prý jen pomluvy závistivých lidí. Mě to tvrdil Rath.

A nešlo jenom o večírky. Podle kontrolorů vyslala agentura na dlouhodobé školení anglického jazyka do Paříže pracovníka, který byl již sedm let prokazatelně po smrti. Pracovník sice pochopitelně nedorazil, ale fakturu na 534 tisíc korun ČKA uhradila s tím, že nejsou diskriminační úřad a i mrtví mají právo na vzdělání. Navíc po ukončení činnosti k 31.12.2007 vykazuje tato agentura stále aktivitu a peníze mizí stejným tempem. I Nečas nad tím krčí rameny. „Já to nechápu. Stále nám chodí účty ze všech koutů země. Tohle je třeba z Madagaskaru,“ mává nad hlavou poukázkou na lekci plážové francouzštiny.

Zvláštní kapitolou byly platy zaměstnanců ČKA. Průměrná mzda se v roce 2005 vyšplhala až na 60 tisíc korun. „Jako na co si to hrají? Na poslance?“ nevycházel z údivu ministr Nečas nad tou drzostí. Když pak dostal žebříček TopTen výplat, skácel se na zem a Julínek mu musel nasadit umělé dýchání z plic do vodovodního kohoutku a nepřímou masáž srdce židlí. Ministrově kolapsu se ale nelze divit. Měsíční mzdy přesahující 500 000 nebyly žádnými výjimkami a platů nad milión korun bylo také dost.

A hodně peněz padlo také na poradenství. Kurzy Jak na sešívačku, Co s ulitým miliónem nebo Jsem špidlovec nebo grosovec patřily k nejoblíbenějším. Poradenské a školící firmy za ně vyinkasovaly desítky miliónů korun a jejich smysl není zřejmý dodnes. To si myslí i Nečas: „Ty testy jsou úplně na nic. Já jsem zapřísáhlý stoupenec Mirka Topolánka a vyšlo mě, že jsem sládkovec.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.