Další postihy poslanců

Předsedovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi nestačilo omezení poslaneckých služebních cest a přišel do parlamentu s dalším návrhem. Ten s má dotýkat samotného svatého grálu všech politiků – poslaneckých platů. „Nebude to ani tak šťouchání klacíkem do vosího hnízda. Spíš najíždění nacamraného skladníka vysokozdvižným vozíkem do vodíkových bomb uprostřed skladiště atomových bomb pod továrnou na neutronové bomby,“ přiblížil svůj nápad pacifista Vlček, aniž by se přitom tvářil nějak výrazněji zděšeněji. Vysvětlení přišlo v zápětí v jeho návrhu, jak toto platové omezení v praxi vyřešit a odhlasovat. „Lidem se nelíbí takové ty nepřehledné náhrady, které se poslancům proplácejí za ubytování, jízdu v metru, potápěčského instruktora, skafandr a podobně. Proto navrhuji, aby každý poslanec dostával jednu částku, ze které si bude muset všechny tyto aktivity platit sám. Ta částka bude samozřejmě ze začátku vyšší, než současné náhrady, ale to jen spíš jako odškodnění, za způsobené problémy, například s vytvořením nového souboru v excelu pro rozpis účtovaných položek. Později můžeme tuto sumu samozřejmě hrubě navýšit. Tedy ponížit,“ zakuckal se Vlček.

V současnosti je stav takový, že každý poslanec dostává základní plat 61 400 korun hrubého, na které prakticky nešáhne, ty jdou zrovna na spořící účet s poslaneckým úrokem. Další součást platu tvoří příplatky, které pobírají za různé parlamentní funkce. Výše těchto příplatků je zhruba stejná jako základní plat a ani na tyto peníze poslanec nešáhne, ty míří do různých finančních fondů. Tato částka víceméně odpovídá vyvinutému úsilí. Například pokud je někdo členem výboru pro dovoz klokaního masa, tak dostane 50 tisíc korun navíc jako rizikový příplatek za práci s mrtvým klokanem a peníze na cesty do Karibiku, odkud Česká republika uvažuje klokany dovážet. Cest zatím bohužel přibývá, zdá se, že v oblasti Karibského moře klokani nejsou zrovna přemnožení, ale český poslanec se nevzdává a s celou svojí rodinou tam hodlá ty klokany objevit, i kdyby tam měl strávit celé volební období. Poslední složkou platu jsou proplacené diety za tyto cesťáky, které poslanci ihned přeposílají svým milenkám. Domácnost tak prakticky živí politikova manželka ze svého platu, na což si poslanci neopomenou při různých příležitostech postěžovat.

Vlček se ale nespokojí s těmito likvidačními omezeními, hodlá jít ještě dál. K projednání podal návrh, který by trestal poslance za to, že nechodí do práce, což vyvolalo zděšení. „Trestejte ryby, že mají rády vodu,“ brání se přirovnáním „poslanec Snítilý, kterého mohli jeho voliči vidět ve Sněmovně naposledy při volbě prezidenta Masaryka a to už nějaká doba bude. „Ale to není pravda, já tam chodím pravidelně,“ směje se Snítilý, ovšem hřeší na to, že přímý přenos z každoměsíčního přebírání výplatních pásek televize zatím nevysílá, takže jeho voliči mají i nadále smůlu. Vlček navrhuje, pokud absence poslanců překročí za měsíc určitý počet procent, například sto, budou postihováni. Vzhledem k nutnosti přebírat výplatní pásky osobně, bude restrikce asi nepříliš účinná.

A jak se k tomuto návrhu staví ostatní strany? Za ODS Petr Tluchoř: „Obecně je to asi správné, my neříkáme ne, ale je třeba brát v úvahu všechny aspekty poslanecké práce. Takže pokud bude plat ve výsledku vyšší, my nebudeme proti.“ Za KSČM Pavel Kováčik: „Říkáte místo více položek na platu pouze jeden velký balík peněz? A neříkal, jestli bude vyšší? No, my jsme v zásadě přístupni debatě, ale očekávám dlouhou debatu, asi tak do příštích voleb.“ Za KDU-ČSL Pavel Severa: „Taktéž očekávám dlouhou diskuzi, aby nás nemohli voliči obvinit, že si snižujeme platy bez předchozích podrobných analýz a tím pádem nezodpovědně. Ale velmi obecně je to asi snad ne zrovna špatná myšlenka.“

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.