Poslanci na cestách

Poslanci plánují, že by letos mohli navštívit co nejvíce zahraničních destinací a nasbírat tam pro svou zemi co nejvíce zkušeností. A protože je jim vlast nade vše, nespokojí se pouze s krátkými příhraničními zájezdy na Slovensko či na Moravu, ale hodlají se obětovat a procestovat celý svět. Předseda sněmovny Miloslav Vlček ovšem upřesňuje, jaká přísná pravidla byla pro tyto služební cesty zavedena: „Tak předně na každou služebku pojedou maximálně čtyři lavice poslanců. Je to proto, aby se plně vytížil objednaný autobus. Akorát je trochu škoda, že všichni letí letadlem v první třídě. Ještě, že už zrušili ty Concordy.“ Na otázku, zda si opravdu nikdo neobjednal na cestu autobus, Vlček upřesnil: „No Exner má na červen zamluvený Neoplan. Ale mám takové podezření, že potřebuje akorát odvézt fošny na chalupu.

Další limitující pravidlo je uvedení relevantního důvodu, proč by měl ten který poslanec na takový zájezd vycestovat. „Aby to nebylo zas jak loni, kdy se nám už v květnu rozutekla polovina Sněmovny a já pak zjišťoval, kdo kde je, jenom podle přicházejících faktur. V tomto ohledu jsme proto připravili zcela nové formuláře v Excelu, které stačí pouze vyplnit a odevzdat. Bohužel nám je většina poslanců neustále otvírá ve Wordu a prohlíží v Malování. To v tom lepším případě. V tom horším si je Stehlíková prohlíží proti světlu v notebooku,“ zapotil se Vlček. Kolegů se ale i zastává: „Víte, ti politici by z té cesty měli opravdu něco mít. Něco by jim měla přinést. Proto jsme se rozhodli jim vylepšit směnný kurz koruny k dolaru i euru a to jedna ku jedné. To je podle mě fér.

A kam kdo letos cestuje? Například výbor pro zemědělství se rozhodl, že by kvůli importu dobytka z Argentiny mohl prověřit, jak na tom tamní zvířata jsou. Podle komunisty Kováčika je na místě silné podezření, že argentinský vůl je k nerozeznání od argentinského býka: „Takže by se mohlo klidně stát, že by nám tu místo býků poslali voly, ty zemědělci samozřejmě nebudou chtít a pošlou nám je sem. Takový argentinský vůl není malé zvíře, prý má až deset metrů na výšku. K nám do výboru by se ten vůl už prostě nevešel, tam je nás plno.“ „Myslivecká odno tohoto spolku se navíc vypraví ještě kousek jižněji. „Jo jo, jedeme na tučňáky do Patagonie!“ výská poslanec Hašek na chodbě s malorážkou nad hlavou, aniž by se ho na to někdo ptal. Když ale novináři požadují upřesnění, proč zrovna na tučňáky, Hašek podezřele mlží: „No, prý se tam přemnožili. A asi víte, co nadělá takový přemnožený tučňák za škody ve spadaných porostech v lese. Kdyby se dostal k nám na Šumavu, nevím, nevím, co by na to říkali zelení.

Zelení, obsažení ve výboru pro životní prostředí, by zřejmě neříkali nic, neboť na dobu kalamit lesních porostů plánují služební cestu do Brazílie. „Chceme zjistit kvalitu brazilských zelených trávníků. Bohužel, tu nejkvalitnější trávu mají pouze na stadionech a normální člověk se tam dostane pouze při zápasech tamních velkoklubů. Ale co se dá dělat. Jak už kdysi řekl Lenin, neptej se, co pro tebe může udělat komunista, ptej sem, co ty můžeš udělat pro komunistu. Nebo to řekl Exner?“ vzpomíná Přemysl Rabas. Jedinou zatím nepotvrzenou služební cestou tak zůstává let do vesmíru, který si objednal Kalousek kvůli zkoumání vlivu beztížného stavu na klesající HDP. Lidovecký poslanecký klub mu totiž nechce proplatit zpáteční letenku.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.