Domácí
Vložil Petr Tomšů 27. 6. 2003

Dva sociální demokrati, jedna komunistka a půl lidovce prosadili ve středu v poslanecké sněmovně zákon o zásluhách druhého československého prezidenta Edvarda Beneše a jeho psa Colina. Zákon má jednu větu a to ještě dost zprofanovanou: Edvard Beneš – převážně neškodný. Původní znění obsahovalo 76 stran hustého tiskopisu dodaných historiky ze stejné základní školy jako předkladatelé návrhu. Pak předlohu dostal do ruky zbytek poslanců a začalo se přepisovat, upravovat a hlavně škrtat.

Nejvíce odpůrců měl kupodivu mezi řadami poslanců za KSČM. Miloslav Ransdorf ho označil za „produkt choromyslných historikofilů“. Téměř totéž přirovnání použil i Zaorálek, ovšem na Ransdorfa. Pozadu nezůstala ani PNEU – Unie svobody. „Doktor Beneš provedl český lid druhou světovou válkou a vyvedl jej z egyptského područí. Ocenil to i Winston Churchil, který mu ve svých pamětech věnoval dost dlouhou řádku, těsně před koncem 356. kapitoly. A dokonce se myslím podepsal Benešovi břicho, tak bacha na to,“ uzavřel svou oslavnou řeč Petr Mareš. Na to kontroval Ivan Langer s tím, že „Beneš byl možná bezva chlápek se skvělým sestřihem, ale nebyl zas tak významný jako někteří další politici, třeba namátkou takový Václav Klaus, který svůj zákon nemá“. K tomu dodal pouze Pavel Rychetský, že Klaus svůj zákon má, ovšem v trestním zákoníku, v paragrafech týkajících ekonomických zločinů. I přesto zákon ve zkrácené úpravě nakonec prošel do druhého slabikování.

Komunisté tohoto neúspěchu ihned využili a jako zadostiučinění žádali po poslancích zrušení nějakého jiného zákona. A jako první přišel na přetřes zákon o lustračních prověrkách. Opodstatnění bylo jednoduché – lustrační zákon jako takový porušuje listinu základních práv a svobod, což komunisté nikdy nedělali. To tvrdil Vojtěch Filip, kterého za tento výrok okamžitě začal lidovec Josef Janeček kamenovat magnetofonovými páskami s projevy Milouše Jakeše a Pepy Laufera. Komunisty však podpořilo i 13 sociálních demokratů, hlavně těch, kteří si moc dobře pamatovali jak to bylo za komunismu těžké. „Kolikrát jsme neměli ani na výjezdní doložku do Jugoslávie,“ postěžoval si ministr Kultury Pavel Dostál.

  • Print
  • email
  • Twitter
  • Facebook
  • Add to favorites
  • Google Bookmarks
1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr 5 z 5)
Načítám ... Načítám ...
1,700 přečtení

Jedinný komentář k “Další bitva s komunisty”

  1. Jiřik napsal:

    „Klaus svůj zákon má, ovšem v trestním zákoníku, v paragrafech týkajících ekonomických zločinů.“ :-D

Vlož komentář

Můžeš použít následující tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[CNW:Counter]