VZP před krachem

Všeobecná zdravotní pojišťovna se ocitla v nejvážnější krizi za posledních 500 let. Nemá peníze a její dluhy, kdyby se poskládaly na sebe, by dosáhly někam k Proximě Centauri už příští středu. Přitom právě ve VZP, kde je podle jejich záznamů pojištěno přes 320 procent obyvatel naší republiky, se ročně otočí zhruba 140 miliard korun. V současné době však VZP nemá ani na to, aby lékařům zaplatila včas za výkony. Doktoři často čekají na proplacení faktur i několik generací. Převedeno do praxe – pozůstalí po doktorovi Živagovi by mohli dostat peníze za jeho zákroky snad koncem příštího měsíce.

Kdyby se něco podobného stalo v kterékoliv jiné západní zemi, pojišťovnu by to dávno položilo,“ upozorňuje Jarda Gajdáček, výkonný ředitel Svazu hezkých zdravotních sester. „Kdyby se tohle stalo v Rusku nebo někde ve střední Africe, nikdo by si toho ani nevšiml,“ kontruje bleskovou odpovědí mluvčí Správní rady VZP Karel Sova. VZP zachraňuje pouze to, že je veřejnoprávní institucí, stejně jako například Česká televize, a tudíž má právo na miliardové dotace od státu. A Sova mladší upřesňuje: “Vlastně jsme na tom hůř, než ČT. My nemůžeme pacientovi před operací pouštět reklamy. Ani během operování nelosujeme se Sazkou.“

O tom, že situace je vážná, vypovídají dvě schůzky, které ministryně zdravotnictví Marie Součková musela minulý týden narychlo absolvovat. Nejprve se sešla se svým bývalým milencem a poté zašla na kafe se svým novým ctitelem Egonem Lánským. Z ani jednoho setkání však nevyplynulo, jak bude tento malér řešit. „Bohužel se ukázalo, že pan Lánský než ke zdravotnictví má přece jenom už blíž k pohřebním ústavům,“ posteskla si Součková na improvizované tiskové konferenci u ní doma ve vaně.

Jednou z příčin, proč se VZP potýká s nedostatkem hotovosti je podle Správní rady I. světová válka. „V té době jsme lékařům na frontě neoprávněně vyplatili až třikrát více záloh, než bylo skutečně třeba, a to především na čaje na hubnutí a zásyp pro kojence. Tyto věci se vojákům moc neosvědčily avšak vráceny nikdy nebyly,“ předkládá svou teorii třem znuděným novinářů mluvčí Správní rady Sova. Toto vysvětlení ovšem vládě nestačí a nestačí ani vládní ČSSD. „Tato vláda nemá vůli pustit se do systémových řešení, jenom záplatuje. To já bych to dělal úplně jinak, jen kdybych se tam dostal,“ přisazuje si Ivan David, exministr zdravotnictví.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.