Ústí v mlze

V Ústí nad Labem se včera ráno objevila podezřelá mlha. Ze Spolchemie totiž před desátou unikl jubilejní 150. mrak oxidu síry. „Plyn není zdraví škodlivý, pouze tak nějak obtěžuje sliznici, dráždí proces dýchání a nepatrně pozastavuje činnost srdce. Doporučujeme chodit po městě s kapesníkem přes ústa a s veselým úsměvem na rtech.“ Tak zněla zpráva, kterou ten den večer obdrželi obyvatelé Ústí pomocí speciálního, vysoce odolného robota používaného armádními protichemickými jednotkami. „Při sanaci závodní jídelny došlo k úniku minimálního množství oxidu sírového. Kuchařka bude potrestána,“ dodal robot a rozpadl se na několik kouřících částí.

Hasiči dvě hodiny dešifrovali záhadné kódy zaslané jim automatickým poplašným systémem Spolchemie, než zavolali na vrátnici a zeptali služby, co se děje. Do tří hodin byli na místě a do večera čekali na příhodné klimatické podmínky. „Aerosol odvál vítr východním směrem úplně pryč, takže náš zásah byl opět úspěšný,“ konstatoval jeden z hasičů, který si ani v hustém oblaku síry neodpustil baliček startek.

Naměřené hodnoty při úniku oxidu sírového jsou podle magistrátu trestuhodně hluboko pod hygienickou normou pro pracovní prostředí. Tak to aspoň tvrdil zvláštní poradce pro chemické poplachy, veterán z první světové války, kapitán Dým. „Pche, to nic není. To když já jsem se dusil v zákopech v ubohé gumové masce v mracích yperitu, jo to bych vám teda přál. To byly jatka. A navíc bych rád upozornil, že moderní provoz chemičky stejně podobné katastrofy vylučuje,“ prohlásil přes dveře krytu Dým zapsaný také na výplatních páskách Spolchemie za kurzy přežití v extrémních zaměstnavatelských podmínkách.

V krátké době je to ve Spolchemii druhá havárie. V dubnu unikl z ústecké chemičky Chlor. Podle mluvčího Spolchemie se tehdy mezi lidi dostal spíše méně nebezpečných zaměstnanec Jindra Chlor, který v žádném případě nemohl nikomu ublížit. Bohužel se tak nestalo, na útěku ublížil na těle i na duši několika malým dětem. „Šlo tehdy o blbé nedorozumění. Víte, je to tak strašně dávno, člověku se nevybavují detaily, ale pokud vím. Děti místo toho, aby utekly, si daly pouze kapesník před ústa. Taková lapálie,“ lovil včera z paměti mluvčí závodu ing. Fosgen.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.