Prezidentská debata nebyla zbytečná

V úterý proběhla ostře sledovaná prezidentská debata, kterou si média doslova vyplakala, aby o ní druhý den mohla napsat, že byla zbytečná. Když už ale tedy proběhla, zastavme se nad několika otázkami senátorů ČSSD a především nad odpověďmi prezidentských kandidátů Klause a Švejnara.

První otázkou, kde se kandidáti neshodli, překvapil všechny senátor Milan Štěch, kterého většina kolegů a odborářů považuje za čtvrté vtělení V.I.Lenina. Jeho dotaz na ekonomickou transformaci v devadesátých letech zvedl Václava Klause asi metr ze židle. Poté jakákoliv pochybení odmítl a přítomným doporučil svou knihu, kterou tento týden náhodou napsal, načež klesl zpět na židli. Jan Švejnar pochopitelně nesouhlasil a ohromil novináře svými znalostmi: „Česko dalo světu slova robot, tunelování a blog.*“ Po palbě nechápavých pohledů upřesnil: „*Myslím tu známou knihu Válka s blogy. Ištván Čapek. U nás v Americe to čteme každý den.

Další otázka směřovala na reformu zdravotnictví. Švejnar statečně mlžil s tím, že u doktora byl naposledy před pěti lety a to ještě na veterině. Toho využil Klaus a obvinil svého protivníka z vyhýbavé odpovědi. Sám dodal: „Pro mě je tato reforma krok správným směrem, jen bych ji ještě trošku trošičku dopracoval k dokonalosti. Ta neustále zmiňovaná skupina kojenců by platit samozřejmě měla, ale klidně bych si dokázal představit platby i na patologii. I tam pracují doktoři. I tam je zbytečný nával.

Senátorka Gajdůšková chtěla vědět, jak by oba kandidáti naložili s penězi, které by v rozpočtu zbyly. Zda by je použili na zbrojení nebo pro mír. Klaus i Švejnar se nejprve shodli na tom, že by si je nejraději nechali. Když jim byla tato odpověď neuznána, zamyslili se hlouběji. Švejnar se nakonec přiznal, že by si je přece jen nechal. U Václava Klause zvítězilo zbrojení. Peníze by použil na boj proti ekologickým teroristům ukrývajících se ve skalních tunelech Prachovských skal.

Veselo bylo i při závěrečných proslovech. Jako první dostal prostor už celkem unavený Švejnar. Začal větou „Já se zamyslím,“ a usnul. Novináři České televize ho chtěli probudit, neboť reklamní čas je drahý, ale Klaus je odháněl pryč a na kamery trousil poznámky typu: „Ten člověk neustále spí. Co by asi dělal na Hradě, kde je třicet ložnic?“ Za deset minut se Švejnar probral a ohodnotil svého protivníka jako silnou osobnost, protože na rozdíl od něj neusnul. Václav Klaus mu laskavost oplatil: „Je to chytrý člověk. V devadesátých letech jsem četl jednu jeho publikaci a od té doby mám šedivou hlavu. Ale aspoň umí psát. Nebo spát.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.