Povolební debata

První povolební debata na ČT1 byla za přítomnosti všech předsedů stran opět výživná. Jako první přišla na přetřes poslední noc. Všechny překvapil předseda zdevastované ODS Mirek Topolánek, který spal, podle svých slov, převážně klidně. „Musím tady na rovinu říci, že jsem spal jako nemluvně,“ odpověděl Topolánek. Jeho slova potvrdila i poslankyně Talmanová: „Přesně tak, celou noc mi probrečel.“ Předseda ČSSD Paroubek to měl jednoduší, nic si nepamatoval: „Ale tak to víte, sčítali jsme se Škromachem celé odpoledne nějaké ty mandáty, občerstvení u toho bylo, já jsem ke konci měl snad dokonce volat Zemanovi na Vysočinu, aby se vrátil, ale to byste mi museli přehrát.“ Což nebyl takový problém, neboť Paroubek volal bývalému předsedovi kolem půlnoci z okna Lidového domu a vzbudil přitom několik pobrekujících nemluvňat v okolí.

Poté už došlo na výsledky voleb a jejich příčiny. „Předseda KSČM Filip má jasno už od osmačtyřicátého – za všechny neúspěchy komunistů mohou novináři, kteří o nich píší, či spíše poslední dobou nepíší. „Je to tak. S naší stranou přestali komunikovat jak IDnes.cz a Strach.cz, tak i Novinky.cz a dokonce Freefoto.cz. Tam teda píše jenom Exner,“ upřesňoval komunista Filip. Předseda zelených Martin Bursík na to šel od lesa. A to doslova. Svou stranu přirovnal k baobabu, který vyrostl na okraji Šumavy a nestihl díky kůrovci zapustit kořeny. Do toho všeho se některé kořeny proplétají a škrtí mezi sebou a občas kolem projde mlok Paroubek, který podupe pracně narovnané stonky důvěry. Podle moderátora Moravce je to zajímavé, podle Filipa šlo o blábol. Nejjednodušší to měl předseda KDU-ČSL, který už ve dveřích hodil veškerou vinu na sebe a upřímně se podivil všem svým voličům.

Jedno z nejčastěji používaných slov bylo komunikace. Předsedové vládních stran tvrdili, že špatně odkomunikovali či neodkomunikovali vůbec úspěchy vlády a proto prohráli. Svou komunikaci chtějí zlepšit s pomocí americké agentury NASA, jejíž převratné úspěchy s úspěšnou komunikací s těmi nejvzdálenějšími družicemi mohou pomoci s komunikací s voliči, kteří jim tak vzdálení zatím nejsou. Přičemž během tohoto tvrzení Jiří Paroubek kroutil hlavou tak vehementně, že si ji málem odšrouboval. Komunista Filip si chytře počkal na konec, aby celou řeč opět slavnostně označil za blábol.

Živo začalo být, když došlo na zdravotnictví a poplatky u lékařů. Zatímco předseda ČSSD Paroubek si celkem logicky myslel, že lidem se toto placení nelíbí a proto dali hlas jeho straně, Topolánek si naopak odvodil, že lidé poplatky platit rozhodně chtějí a nelíbí se jim pouze jejich výše. „Je to tak, to ať se pan Paroubek třeba staví na hlavu, ale ti lidi tam venku prostě chtějí platit u těch doktorů víc. Podle Tomáše Julínka až tři sta korun! A my jim to umožníme. A povedeme předsednictví EU, jak si to všichni přejí,“ plácal Topolánek jeden povolební slib za druhým. Na to se vytočený Paroubek pustil do dobrodružného přirovnání: „Víte, to snad ani není šach mat, co tady ODS ve volbách předvedla, to je horší. Je to, jako byste v dostizích chtěli koupit Napoliho a místo toho jste dostali Gavoru. Nebo Fantoma.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.