Hlasování o nedůvěře vlády IV

10:52
Prezident s lítostí přijal demisi ministra životního prostředí. „Ten člověk v životě nebyl v lese! Ještě minulý týden mi tvrdil, že rybáři na Vánoce dokrmují hrochy pod ledem kadidlem. Poslední korunu ze svého rozpočtu hodlal věnovat na stavbu dálnic. Takového ekologa už nenajdeme, má můj respekt,“ dojatě pobrekával Klaus.

11:27
Prezident oznámil, že na 13. hodinu pozval na Hrad špičky koalice. „Je to teda až po obědě,“ dodal, když v davu zahlédnul olizujícího se Schwarzenberga, kterého tento měsíc spolustraníci probudili ze zimního spánku už podruhé.

12:06
Zajímavý moment ze začátku schůze: když si Nečas s Johnem sedali do lavice, oba si podali ruce. John upozornil Nečase, že má prsty od marmelády a Nečas mu na to odvětil, že s tím má jít na policii. Oba se dali do smíchu a objali se.

12:41
Bohuslav Sobotka z ČSSD deklaroval, že pokud padne vláda, je schopen složit novou vládu z tří tisíc dílků puzzle. Jak se později ukázalo, nešlo o politické prohlášení, ale o chlubení se dárkem, který měl dostat až na Štědrý den, ale podařilo se mu ho doma v kredenci vypátrat dřív.

13:12
Václav Klaus srozumitelně obhájil své pozvání koalice na Hrad: „Dospěl jsem k názoru, že to, co se děje v naší zemi, není něco, co se mě netýká. Nerad neslyším, že nevládě nevládne čas od času Nečas. Nemnozí si to nejistě nemyslí. Neznám pár neobyčejných lidí a proto nevím, co si nemyslí. A teď mě neomlouvejte, přehřívá se mi můj negativizující čip.“ Prezidentovi poté začali pípat hodinky, načež několikrát trhaně rozhodil rukama a zhroutil se na zem. John ho chtěl polít kýblem vody, ale byl důrazně zadržen Kalouskem: „Kolego, vodu ne, nebo nám zrezaví.“ Přitom na Johna tajemně zamrkal.

14:31
Martin Knetig, který na inkriminovaných nahrávkách vypovídá s nezvyklou upřímností o současné praxi financování stran, rozeslal médiím vysvětlující e-mail. Tvrdí v něm, že chtěl Michálka vyvést aprílem, ale přesně na prvního to nestihnul a navíc si spletl si prosinec s dubnem. Nicméně na své verzi trvá.

15:31
Na Hradě začala tisková konference. Václav Klaus na ní zvěstoval nové evangelium: „Strany se mnou uzavřely nestandardní a zvláštní dohodu, kdy já budu osobním garantem věcí, na kterých se dohodly. Jsou to věci zcela legální, průhledné, ale my vám je neřekneme. A teď nutně potřebuji dolít olej!

16:38
Začala řádná schůze Poslanecké sněmovny. Sociální demokraté na chodbě stále konsternovaně hledí na televizi, kde jim ČT24 už před hodinou vypnula uklízečka Vlasta P.

17:51
Premiér Nečas odmítnul sdělit, co je předmětem tajné dohody na Hradě: „Jsou věci veřejné a věci neveřejné. Toto je sice věc veřejná, ale my ji nezveřejníme a to ani Věci veřejné.“ Mikrofonu se chopil i Radek John, nakonec ale nic nezveřejnil a mikrofon po chvilce mlčení vrátil.

18:20
Poslanec Hašek vysvětlil, proč v současné situaci trvá na hlasování o důvěře vlády: „Opozice má být hlídacím psem demokracie. Já nevím, ale připadá si někdo z opozice v poslední době jako hlídací pes?“ Otázka byla řečnická, nicméně se přihlásil komunista Koníček, který měl najednou pocit, že se hlasuje o jeho vydání do Sovětského svazu a on byl proti.

18:49
Bohuslav Sobotka za řečnickým pultíkem marně vzpomínal, která česká vláda přišla o svou důvěryhodnost tak rychle. David Rath mu přispěchal na pomoc a pošeptal mu jedno jméno. Sobotka poté Ratha upozornil, že měl na mysli dvojici slov vláda – důvěryhodnost a ne poslankyně – věneček.

19:00
Ke slovu se dostal premiér Nečas: „Nejprve musím pochválit ministra Drobila, který odstoupil ze své funkce tak rychle, že tam jeho stín ještě sedí. Co se týká pana Michálka, ten se měl prostě sebrat, jít na policii a všechny tam napráskat, parchant. Policie by si s ním už věděla rady, s bonzákem. Jako někoho si nahrávat, když má slabou chvilku a dělá apríly a pak s tím machrovat u novinářů, to se v politice nedělá. My, kluci z grémia, bychom to považovali za podraz. Můj postup v této věci byl správný, říkal to i Ivan Langer. Podle něj jsem dokonce jediná osoba na světě, která nemůže informovat BIS. Nicméně jsem si vědom, že tato vláda přišla o dobrou pověst a my teď budeme pracovat na jejím očištění. Začali jsme už po obědě uzavřením tajné dohody s prezidentem, kterou vám neřekneme.

19:20
Slovo si vzal Jiří Paroubek, na své poměry nezvykle interaktivní. Projev zároveň psal levou rukou na svůj blog a přeposílal na blog Aktuálně.cz, pravou ho mailoval manželce a skypoval do Olomouce. Jednou nohou pak stíhal komentovat sám sebe na Facebooku a pravou ještě ležérně twítoval. Nosem povečeřel párek. „Tento skandál je útokem na demokratický režim. Já navrhuji rozdat občanům plynové masky, sáčky a gumičky a zavelet k obraně!“ hřímal navíc bývalý kandidát na premiéra.

19:48
Za řečnický pultík se postavil David Rath. Všechny poslankyně z TOP09 s pištěním utekly ze Sněmovny. „Dobrý večer,“ pozdravil Rath přítomné. Tentokrát s pištěním utekli i zbylí poslanci TOP09.

20:00
Před pultíkem se vytvořila dlouhá fronta opozičních poslanců, kteří si chtěli zanadávat na vládní koalici. Smutné bylo, že se poslanci po svém projevu opět zařadili na konec fronty.

21:49
Tři poslanci z ODS se chytře zařadili doprostřed fronty, tam ze sebe udělali výhybku, čímž frontu nenápadně odklonili směrem k záchodkům. Pultík zůstal konečně osamocen, zatímco vykolejení opoziční poslanci postávali před zavřenými dveřmi, kde se zamknul čtvrtý odéesák. Hlasování může konečně začít.

22:08
Je vymalována, vláda přežila. 80 hlasů bylo pro návrh, 113 proti návrhu, 7 poslanců se zdrželo v řadě na WC.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.