Grebeníček historikem

Paměť národa
Paměť národa

V poslední době se nestává často, aby se bývalý dlouholetý šéf KSČM Miroslav Grebeníček pustil v Parlamentu do delší promluvy. Většinou se spokojí s „Jé, promiň,“ když se mu zadaří shodit některého pravicového poslance ze schodů tak, že to vypadá jako nehoda. Ovšem návrh senátorů na vznik Ústavu paměti národa ho natolik rozčílil, že se pustil do přednášky z historie země. „Podle pánů senátorů byli všichni občané v letech 1945 – 1990 buď zločinci nebo trpěli nouzí. Já vám řeknu, že ani jeden člen naší rodiny nouzí rozhodně netrpěl! A rodiny našich poslanců, pokud vím, taky ne. Tak kde je pravda?

Vzápětí přišel s vlastním návrhem, jak utratit stejné množství peněz. Místo instituce, která by systematicky studovala a zveřejňovala zločiny komunismu, by bylo lepší, kdyby se pořídil sklep, kde by se pravicoví politici stříleli u zdi podle abecedy a za peníze daňových poplatníků. „Vedle by pak mohl být sklípek na víno, ono to musí být dost hluboko. Něco takového jsme měli v Sovětském svazu a nikdo si dvakrát nestěžoval. Maximálně jednou,“ zasmál se Grebeníček vlastnímu vtipu a nemilosrdně pokračoval v líčení světlých včerejšků.

Neztotožňuji se s panem Homerem Sipmsonem, který tvrdí, že teoreticky funguje všechno – teoreticky funguje i komunismus. Náš komunismus fungoval, všichni měli všechno! Aspoň v naší rodině. A já budu raději trpět, protože říkám pravdu, než aby měla trpět pravda, když mluvím já! Já jsem mučedník, přibijte mě na srp!“ rozvášnil se bývalý předseda komunistů a zcela vyveden z míry přitom tloukl Stalinovou bystou do Leninovy bysty a tvářil se u toho jak Gottwaldova bysta. To už nemohl vydržet známý lidovecký antikomunista Kalousek a přihlásil se o slovo. Na toto gesto Grebeníček zareagoval svým oblíbeným skandovaným pokřikem: „Vyveďte toho primitiva, vyveďte toho primitiva!

Ještě než se dostal poslanec Kalousek k pultíku, stihl se Miroslav Grebeníček rozohnit ještě několikrát. „Tvrdit, že dějiny let 1945 – 1990 byly jenom o těchto jevech, mohou jen lidé kulturně negramotní, bez VUMLu, nebo lidé, kterým nenávist a zášť zatemňuje mozek a omluvte mě, jdou na mě mdloby,“ začal se pomalu hroutit expředseda Grebeníček a bezvýsledně mžoural na kus papíru. Nakonec ho zahodil a položil poslední řečnickou otázku: „Nebylo toho už dost?“ „Bylo,“ potvrdil Kalousek a vyvedl toho primitiva.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.