Reakce na prezidentův projev

Prezident včera oznámil, že jeho poslední pokus, sestavit vládu na kompromisním jednání všech stran, ztroskotal. Na mimořádné tiskové konferenci to Václav Klaus řekl zlomeným hlasem a aby nebyl již nadále podezříván médii z toho, že není nadstranický, jmenoval prezident příštím premiérem pro změnu Mirka Topolánka, předsedu ODS. Na závěr emotivního projevu si Václav Klaus i postěžoval: “Čekal jsem, že politické strany budou ochotny spolupracovat. Nestalo se tak a tímto rezignuji na úsilí hledat rozumnou dohodu tam, kde je sociální demokracie. Odcházím, ztrapňujte se tady o samotě.

Těžko říct, kdo byl po tomto projevu překvapenější. Zda Mirek Topolánek nebo Jiří Paroubek. Předseda ODS se na Klausovu nabídku zatvářil jako Saddám Husajn na rozsudek smrti. „V tuto chvíli vám neodpovím, zda tento návrh přijmu. V úterý zasedne nejužší vedení strany k osmému dílu Medicopteru a pak bude jasněji. Alláh Akbar.“ Mimo kamery pak ještě na rozhlas dodal: „Domnívám se, že větší šanci na úspěch by měla vláda vedená kýmkoliv jiným, než jsem já.

Na Klausovo vystoupení reagoval i předseda ČSSD Jiří Paroubek. „Jsem připraven respektovat mandát pana Topolánka. Nevím, proč by tu měl být nějaký nestranický pseudovědec, ke komu bychom si těžko hledali cestu. Mirka všichni známe. A pokud s námi nebude jednat jako Velká Británie s Havířovem na konci 17. století, můžeme se domluvit,“ ohromil všechny novináře svými znalostmi předseda. A několik svých moudrostí věnoval i prezidentu Klausovi: „Právě vinou prezidenta republiky se neúměrně dlouho času věnovalo projektu trojkoalice, který přitom neměl o mnoho větší šanci na přežití, než Eva a Vašek na koncertu ultrapravicových neonacistů.

A projev Václava Klause tentokrát hodnotili i porotci ze Superstar.
Eduard Klezla: „Já jsem v tom cítil velkou snahu, ale nic víc. V těch vyšších polohách byl neustále o čtvrt tónu mimo. Vůbec jsem z toho neměl ten prožitek a bylo na něm vidět, jak moc už to chce mít za sebou. Pro mě byl ten výkon celkově slabý a vůbec mě nepřesvědčil.
Ondřej Hejma: „On si hlavně nevybral šťastný projev. Jmenování nového premiéra – to je kláda. Příšerně těžká věc. To se nesmí takhle kuňkat. On tam jednu chvíli mečel jak ten kozlík Šikula. Já si ho umím představit za pultem nějaké menší radnice někde v horách, rozumíš, jak tam hřímá, že se musí postavit nový konzum. Tohle mělo do finálového výkonu hodně daleko.“>“
Ilona Csáková: „Mě úplně naskočila husina, když jsem to slyšela. V té části s tím Paroubkem byly slyšet nepatrné falešné tóny, jak ho to rozhodilo. Nakonec to ustál, pomohl si chraplákem, ale stejně, pro mě to bylo karaoke, nic víc.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.