Známe výherce finanční loterie ve fotbalu: Pelta, Berbr, Mynář

Zeman Pelta
Vyhlášení ankety Fotbalista století

Devadesátá minuta. Na novém hřišti v Osvětimanech proti sobě stojí hráči TJ Drůbežárny Nedachlebice a TJ Hradní kancelář prezidenta Osvětimany. Stav 0:0. Osvětimany nutně potřebují vyhrát, aby se dostaly do boje o Ligu mistrů. Devadesátá minuta končí a rozhodčí ukazuje, že bude nastavovat půl hodiny. Konečně se jeden z hráčů Osvětiman dostává na polovinu soupeře a míří k brance. Osm metrů před velkým vápnem na něj křikem upozorňuje brankář. Hráč Osvětiman padá úlekem. Rozhodčí nařizuje tři penalty a zároveň vykazuje brankáře z hřiště. Napínavá exekuce nakonec přináší aspoň jeden gól a hráči slaví s diváky. A jednu velkou úklonu věnují i VIP salónku, kde celý zápas sledoval usmívající se hradní kancléř Mynář.

A má důvod se usmívat. Fotbalový klub z jeho vesnice má na účtu kromě čerstvé branky také rekordní sumu peněz, kterou obdržel od Fotbalové asociace ČR. „My jsme ty peníze ani nechtěli. To se musíte zeptat těch, co nám je poslali,“ směje se Mynář a nechává novináře vykázat ochrankou za plot hřiště. Tam už postávají smutní hráči TJ Drůbežárny Nedachlebice. Když se od novinářů dozvídají, kolik peněz jejich soupeř od FAČR získal, kroutí nechápavě hlavou. „My dostaneme pár tisícovek, tak akorát na rozhodčí. Když si představím, kolik ten musel za dnešní zápas inkasovat,“ přemýšlí nahlas trenér Nedachlebic Franta Kohout a závistivě sleduje dnešního sudího, který právě opouští brány hřiště ve stříbrném jaguáru.

Starosta Osvětiman a zároveň místopředseda TJ Osvětiman Berka má jasno. „Prostě máme štěstí. Vy za vším hned hledáte Mynáře. Je to normální občan. Jako já tady, nebo vy ve své obci, nebo Krejčíř v Černošicích. On jen zajel za Peltou, požádal, inkasoval, my řádně vyúčtovali. V tomhle vlastně ani žádná korupce být nemusela,“ raduje se starosta ze svého objevu.

Odkud se peníze vzaly? V roce 2016 se naposledy porcovalo 100 miliónů jako příjem z loterií. Peníze měly jít na podporu mládeže a rozděloval je přímo Pelta každou sobotu dopoledne u sebe doma. „Jo to byly časy,“ vzpomíná Peltův soused. „Jezdily tady celé delegace, předávaly se dary, hrála muzika. A Mirek byl uznalý. Když toho bylo moc, hodil nám něco přes plot. Někdy půlku prasete, někdy celou striptérku.“ S tím v zásadě souhlasí i mluvčí FAČR Michal Jurman: „Vzhledem k tomu, že Miroslav Pelta sedí ve vazbě a FAČR je stále obviněná právnická osoba, doporučili nám naši právní zástupci už nic neporcovat, žádné peníze nebrat a většinu striptérek vrátit. A hlavně o ničem nemluvit!

Nicméně po dalším přemlouvání mluvčí Jurman svolil a pod neurčitým příslibem anonymity popsal, jak to chodilo: „Každý z 11 členů výkonného výboru dostal určitou sumu a s tou si mohl dělat, co chtěl. Žádná pravidla neexistovala. I přesto se ovšem stávalo, že některé peníze šly opravdu do fotbalu.“ Po dalším dotazu Jurman se smíchem upřesňuje: „Ne, na mládež asi nešlo nic. Možná sem tam na nějaké mládežnice.

Kam tedy ty peníze šly? Většina majitelů klubu totiž tvrdí, že nedostali ani korunu. Podle tajných dokumentů nejvíc peněz dostal Plzeňský fotbalový kraj, který vede fotbalový kmotr Berbr. Ten to nepopírá a v krátké SMS napsal, že peníze šly na zajištění mistrovství Evropy žen a na rekonstrukci stadionu v Čmelákovicích. Bohužel se ukázalo, že v té době se žádné mistrovství žen nekonalo a stadion v Čmelákovicích také neexistuje. Vlastně se ukázalo, že neexistuje ani obec Čmelákovice, čemuž se divili hlavně ostatní majitelé klubů, neboť jim o této vesnici Berbr tvrdil, že potřebuje největší dotace, protože v ní hodlá postavit světový fotbalový klub a peníze tam sype už deset let.

Z celého porcování loterijních peněz tak zbyla jen další nepříjemná pachuť zvětralého piva v poloprázdném kelímku u stánku vedle VIP zóny na hřišti v Osvětimanech. „Řeknu to na rovinu. My otočíme každou korunu, než ji strčíme rozhodčímu a pak se dozvíme, že tady má někdo takhle nafouklej polštář,“ stěžuje si šéf jihočeského fotbalu Jílek. Poslal dokonce Berbrovi žádost o schůzku všech krajských šéfů fotbalu. Berbr mu kupodivu vyhověl. Setkání by mělo proběhnout příští měsíc. Ve VIP salónku na stadionu v Čmelákovicích.

3 Komentáře

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.