Volba prezidenta

9:30 Poslanci a senátoři se dostavují na Hrad a na kamery se chlubí svými talismany. Senátor Kubera (ODS) sebou dotáhl obrovského dvoumetrového plyšového medvěda s tím, že mu nosí štěstí a poslední dobu bez něho neudělá ani krok. Opozice ho začala okamžitě podezřívat z toho, že bude tlustého medvěda při volbě vydávat za zákonodárce ODS a tak Klausovi zajistí další hlas. Vlastimil Tlustý z ODS si pro změnu přinesl živou myš. Vymlouval se na to, že původně šáhl do špíže pro krajíc chleba a tohle bylo jediné, co nahmatal. Zdeněk Škromach, který přišel na volbu s foťákem, si vše poctivě vyfotil.

9:43 „*Myslím si, že není důvod k nervozitě*,“ řekl při příchodu na Hrad zjevně roztřesený Jiří Paroubek s kusem syrového vejce za uchem. „*Jinak jsem prožil klidné ráno, manželka mi udělala zajímavou snídani*,“ dodal zmateně a vytáhl z kapsy skořápku od vejce a strčil si ji do úst.

10:00 Grebeníček místo odpovědi na otázku koho bude volit, si jen udělal reklamu na svůj projev. Také upřesnil: „*Oba kandidáti jsou pro mě zcela totožní, ovšem ani jeden z nich nenaplňuje mou představu o prezidentech TGM, KG, AZ či GH. A to nemluvím o VIL a JVS.*“

10:02 Předseda Sněmovny Miloslav Vlček zahajuje společnou schůzi Sněmovny a Senátu. Přes velký hluk ovšem nejde slyšet a tak schůzi zahajuje pro jistotu šestkrát.

10:19 Zákonodárci odhlasovali, že oba kandidáti mohou být přítomni na společné schůzi, což Klause i Švejnara velmi zklamalo. Raději by celý přímý přenos sledovali v televizi i se zpomalenými záběry.

10:23 Václav Klaus pronáší svůj volební projev, ve kterém navrhl své prezidentské působení na Nobelovu cenu a to minimálně v oboru fyzika. Škromach si ho vyfotil.

11:19 „Příběh Jana Švejnara je pohádkou o hloupém Honzovi, kterého odvlekli z oblíbené pece do světa, aby se po letech vrátil zpět a zachránil vesnici od zlého lidožravého draka, který bohatým dává a chudé požírá,“ pustila se senátorka Gajdůšková do světa pohádky a Nečas se zasnil. Nakonec ještě Václava Klause přirovnala k historické postavě Bobliga z Edelstadtu a Švejnara k Lautnerovi.

11:30 Šéf zelených Martin Bursík úsporně stáhl svůj projev na čtyři slova: „*Švejnar ano, Klaus bakteriofág.*“

12:06 Grebeníček se ve svém pustil do ČSSD. Poděkoval ji za pomoc při zvolení Klause před pěti lety, který sice projevil snahu, ale nedodržel svůj slib, že bude prezidentem všech: „Můj prezident totiž není. A Klaus nebo Havel, to je jako korekce nebo samotka. Pořád to samé. Chce to změnu, chce to posun k elektrické energii.

12:25 Předsedající Vlček oznamuje, že neví jak ostatní, ale on si zajde v jednu na oběd. Škromach vstal a s úctou si ho vyfotil.

12:39 Jiří Paroubek si na závěr svého projevu přátelsky šťouchl do Klause a vyčetl mu, že neumí včas odejít. Klaus se po šťouchanci zmateně probudil a raději nechápavě opustil sál.

14:35 Po obědě pokračuje společná schůze. Zákonodárci přicházejí dobře naladěni a každému tvrdí, že určitě dohodnou, nejsou přece hloupí, aby se před televizními kamerami ztrapňovali (Petr Bratský, ODS)

14:49 Poslanec Marek Benda z ODS podává procedurální námitku, ve které napadá úvodní Vlčkův návrh, aby se nejprve hlasovalo o volbě tajné a poté, co bude zamítnuta se automaticky přešlo na volbu veřejnou. Navrhuje normální zákonné hlasování o obou volbách ve všech komorách a možná i na chodbě. Lubomír Zaorálek varoval, že pokud bude tento návrh přijat, tak Bendovi osobně udělá něco určitě nezákonného. Němcová napadla Zaorálka a brání Bendu. Na pozadí rvačky vystupuje Vlček z ČSSD a omlouvá se veřejnosti, za toto divadlo, jde prý jen o malý procedurální problém. Načež se pustil do Sobotky z ODS, který navrhl schůzi okamžitě přerušit: „Není o čem jednat, dohodou nelze porušit zákon!“ Za tento bojový pokřik sklidil ovaci od Škromacha, který si ho vyfotil hned dvakrát.

15:15 Vystupuje jeden zákonodárce za druhým a postupně vysvětlují svůj postoj buď k veřejné nebo k tajné volbě. Přihlášených lidí do diskuse je přes 600, někteří by si rádi vzali slovo třikrát.

15:26 David Rath připomíná zcela mimo mísu, že jeho v dětství málem zvolili předsedou třídy a taky to byla veřejná volba. Ivan Langer kontruje prohlášením, že on v 89 nestřílel do komunistů proto, aby teď mohl hlasovat veřejně, ale tajně: „Tajná volba byla pro mě symbol demokracie!

15:55 Místopředseda Sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL), který se během rozpravy uklidňoval domácím denaturem, přiklopýtal k pultíku a vyzval všechny přítomné zákonodárce, aby se konečně domluvili na tom, jestli „povolit tu novou dopravní značku, nebo zakázat. Myslím tím ty řetězy na silnici. V horách. Já je třeba nemám.“ Škromachovi došly baterky.

15:58 Šéfovi Senátu Sobotkovi vadí, že se Sněmovna snaží převálcovat Senát: „To nás můžou zrovna zrušit!“ Tento nápad se ihned zalíbil Paroubkovi, který navrhl, aby se tom hlasovalo. Návrh, bohužel, neprošel.

16:05 Byla vyhlášena čtvrthodinová přestávka v délce trvání 60 minut. Během ní se Livie Klausová svěřila novinářům, že se jí z některých projevů udělalo špatně. „Třeba, když mluvil ten, Klaus, hodně se mi přitížilo. To byl zase blábol,“ podotkla paní Klausová.

17:33 Senát si ke svému překvapení z ničeho nic odsouhlasil, že bude jednat se Sněmovnou o tajném způsobu vlády. Málokdo tuší, o čem je řeč a někteří senátoři si téměř vykročili domů s pocitem, že už asi zvolili nového prezidenta a v novinách se dočtou, kdo to vlastně je.

17:36 Sněmovna se nenechala nachytat na hruškách a stejný návrh u poslanců neprošel. Začíná debata o tom, kdo za to může a kde udělali soudruzi z ČSSD chybu.

17:42 Byla vyhlášena další přestávka, během které se vrátil Zdeněk Škromach s novými baterkami a vyptával se kolem, kdo je prezident. Když zjistil, že nikdo, vyfotil si Švejnara.

19:01 Krátká deseti minutová přestávka trvá bezmála hodinu. Jan Švejnar sedí strnule v přiděleném pokoji a vůbec se nehýbe. Podle slov své mluvčí Kláry Pospíšilové je Švejnar naživu a má dobrou náladu: „Je to prostě velký bojovník zvyklý bojovat až do konce.“ Na otázku, jak se pozná, že je u konce, Klára Pospíšilová pokrčila rameny a odhadla, že se Švejnar nejspíš sesune na zem.

19:31 Schůze opět pokračuje. Předseda poslaneckého klubu ODS Tluchoř kritizuje, že ČSSD a KSČM nehlasují ani pro své vlastní návrhy a nechápe tedy, proč je vůbec předkládají. Paroubek pro změnu nechápe, co od něj Tluchoř chce, protože sami mají co dělat, aby nějaké návrhy vymysleli, natož aby pak pro ně ještě hlasovali. Škromach by si vše rád vyfotil, bohužel zjistil, že nové baterie jsou ploché a do fotoaparátu se přes veškerou snahu nevlezou.

19:48 Poslanci i senátoři odmítli návrh, aby jednání pokračovalo i po 21. hodině, naopak, v případě prodloužení budou jednat i v sobotu od 10:00, což sice nikdo nechce, ale všichni jsou pro.

20:04 Volba je stále zablokována. Předseda Senátu Sobotka sdělil ostatním své podezření, že celý dnešní den je asi nedůstojný, ale ještě si není jistý. „Diváci u obrazovek buď sedí jako přibití a s napětím prožívají každý dnešní zvrat, nebo jsme je otrávili už ráno a teď jsme celému národu pro smích. Doufám, že první varianta je správná,“ hýřil optimismem Přemysl.

20:05 Schůze se vrací zpět v čase na svůj začátek, kdy na stole ležel původní návrh a prvním hlasování o tajné volbě a v případě neúspěchu následuje automaticky veřejná volba. Tentokrát návrh prochází a Topolánek omdlévá.

20:16 Probíhá volba Miss Skrutátorka. Protože se neuskutečnila slíbená promenáda v plavkách, kvůli které si Škromach fotoaparát vlastně pořizoval, jsou všechny skrutátorky odhlasované jako slibné a postoupily do dalšího kola. Vyděsil se akorát Schwarzenberg, který se právě probudil a propadl zoufalství, neboť zástup skrutátorek považoval za nové kandidáty na prezidenta. Nicméně pro jednu zvedl ruku.

20:40 V prvním kole nebyl zvolen ani jeden kandidát a oba mírně zelení politici postupují do druhého kola. Během volby vyčnívali především Dalík za ODS a Hašek za ČSSD, kteří nepokrytě sledovali své ovečky, jestli náhodou nedali přednost igelitové tašce před společným svědomím.

21:05 Skončila druhá volba. Než však stačila komise vyhlásit výsledky, Vlček znenadání ukončil schůzi a zhroutil se na podlahu. Podle neoficiálních odhadů mělo hlasovat více lidí, než bylo přítomno v sále. Jeden z viníků se přiznal – Zdeněk Škromach prý nehlasoval, ale mával nad hlavou fotoaparátem, aby zchladil všechny megapixely, což mu prý poradili v obchodě. Jednání bude pokračovat v sobotu.

(pozn. red.: Omlouvám se, ale sobotní šarádu již nemám sil komentovat, neboť těžko lozit mistrům do řemesla. Jen pro uzavření informačního toku – zatímco ani jeden kandidát nebyl v sobotu během pěti hodin zvolen, Škromach sehnal v Kauflandu nový kinofilm.)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.