Vláda v Rusku

Organizovat výjezdní zasedání vlády v Moskvě je úkol pro pomatené sebevrahy,” povzdechl si jeden z českých vládních zaměstnanců v Moskvě těsně před tím, než si sedl do vany s teplou vodou a prořízl tepny svému podřízenému. A to měl za sebou teprve půl hodiny od vysednutí z letadla, které na cestě z Prahy do Moskvy muselo provést kvůli špatnému pocitu pilotů dvě mezipřistání – na Aljašce a v Bajkalu. Tam dokonce na lehátku vylodili ministra životního prostředí Kužvarta, který trval na tom, že si musí na památku zastřelit jednoho z místních tuleňů bajkalských než je ti chuligáni lovci kožešin úplně vyhubí. Po krátkém extempore se skupinou Greenpeace a dlažebními kostkami piloti zjistili, že zas tak špatně jim není a odletěli směrem k Moskvě.

Premiér si zvolil jako klíčový bod svého programu městečko s neoromantickým názvem Elektrostal. Toto místo bylo ještě donedávna přísně střeženo a tajeno kvůli svým výrobním strategickým závodům, především na zpracování přírodního plutonia a na kompletování scénářů ke Katovně. Zeman zde strávil pět hodin svého času, přičemž jen čtyři a půl hodiny věnovali technici jeho odmořování, desinfekci a deratizaci. Původně chtěl několik dalších hodin obětovat na vychutnání zdejších vyhlášených uranových parních lázní, ale poté, co mu bylo vysvětleno, že tam sice v plavkách může jít, ale na sobě musí mít plynovou masku a protichemický oblek a osušku pak musí spálit a zakopat, se svého nápadu se zjevně nešťastným obličejem vzdal. Kdo ale neodolal byl Grégr. Plynovou masku nosí svoji a pláštěnku si během krátké nepozornosti půjčil od jednoho zoufalce s kýblem plutonia. Po prohlídce mu ji samozřejmě vrátil, lépe řečeno ji na něho položil.

Úkol této mise byl však jasný. Vláda měla totiž zajistit prostředky, kterými by ruská strana mohla uhradit svůj dluh vůči českému státu z minulých dob. Za uspokojivou náhradu byly uznány palivové články do jaderné elektrárny Temelín (z nichž několik si Grégr pro jistotu rovnou odvezl ve své igelitce), dodávky náhradních dílů na zbraně sovětské výroby (jde především o náplně do ostřikovačů na MIGy a klaksony a stěrače do tanků), a v neposlední řadě také o několik tisícovek umělohmotných žertovných nálepek Stalina vhodných na zadní skla moskvičů.

Premiér se stihl během návštěvy také potkat s prezidentem Putinem a při té příležitosti mu věnoval svou Velkou knihu bonmotů, z nichž jedem mu hned na místě odcitoval: chytrý novinář v České republice je asi stejně reálný jako humanitární akce KGB na pomoc Dagestánu. Vláda odcestovala ještě tu samou minutu večer.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.