Vánoce u politiků

Jak trávili čeští politici letošní Vánoce? Každý po svém. Premiér Mirek Topolánek se již před svátky nechal slyšet, že nejraději má tradiční Vánoce v klidu, u stromečku a v rodinném kruhu. Což dokázal tím, že narození Ježíška oslavil s milenkou a daleko od rodiny. Ani s přípravou neměl problémy. Jako každý poslanec má nárok na tři stromky ročně zdarma a kapra mu zastřelila ochranka. Jen s dárky měl trochu potíže. Od jeho podřízených spolustraníků mu jich dobrovolně přišlo tolik, že je bude rozbalovat do Velikonoc. A letos mu pod stromek přibyl jeden krásný dárek navíc – zlatá třicetikoruna jako nehynoucí vděk od České lékařské komory.

To prezident republiky Václav Klaus měl jiné problémy. Aby dokázal, jak falešná jsou tvrzení o globálním oteplování, odjel s celou rodinou lyžovat do Panonské nížiny v Maďarku. Tam sníh neviděli již dvacet let, když přestali v televizi dávat Mrazíka. Což mu ovšem do telefonu neměli odvahu říct. Takže návštěvníci maďarské pusty měli na konci prosince možnost vidět Klause s lyžemi na nohách, jak stojí uprostřed louky na krtinci a pokřikuje na manželku, aby se dívala, že pojede šusem. Načež ji pro změnu nabádá, aby si skočila pro oteplovačky, protože se blíží vánice.

I předseda Senátu Přemysl Sobotka má Vánoce rád. Jsou to jedny z mála svátků, kdy nemusí pobíhat s věncem po hřbitově a hledat místo, kde pohřbili Masaryka. A jak oslavil Štědrý večer? „Já jsem věren tradicím a tak na Štědrý den držím přísný půst a celou půlhodinu před večeří nic nejím. Ani hodinu potom. Jenom zákusky a cukroví a posléze posílám povinný dárek předsedovi,“ dojatě líčí své vánoční zvyky Sobotka. Nakonec mu to nedá a vzpomene ještě na své oblíbené jídlo: „Mám rád dobrý bramborový salát a samozřejmě dobrého kapra. Kolikrát si za ním vlezu do vany a hrajeme si tam na potápěče celé hodiny!

Podobné skromné tradice vyznává i šéf odborů Milan Štěch: „Humrový salát a smažená chobotnice – bez toho si už ani pořádné Vánoce nedovedu představit. Donedávna jsme si ještě chobotnice kupovali živé do vany. Ale od té doby, co nám jedna sežrala psa a chlapa, co šel zapisovat stav vodoměrů, si je už raději necháváme zabít přímo v zoologické zahradě.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.