Účastníci volby

Václav Klaus
Své postřehy k volbě pronesl až v nedělní Partii na Primě. Nejvíce mu vadily projevy pánů Bursíka, Paroubka a Mejstříka: „Z takovýchto slov vzniká to temné podhoubí, ze kterého pak někdo posílá určitým lidem kulky, nábojnice a střelný prach. Já tomu opravdu nerozumím. Jestli chtějí, aby se ti lidi nakonec zastřelili sami, jestli k tomu nemají dost odvahy, opravdu nevím. Asi je to takové to typicky české udělej si sám.“ Termín mafiánské praktiky ovšem odmítá: „Je to jen takové přátelské pošťuchování. Co si pamatuju, tak při volbě Masaryka po sobě poslanci házeli lavice a jiné poslance a když měl být zvolen Zápotocký, tak jedno křídlo komunistů dotáhlo do volební místnosti lehký kulomet, zatímco druhé se krylo za mrtvým Gottwaldem. Já jsem neviděl, že by se v pátek někdo schovával za Havla. No, možná Mejstřík.

Neodpustil si ani komentář k veřejné volbě: „Mě by ani na jednu pikosekundu nenapadlo, že by volba nebyla tajná. A to, jak Paroubek nakoupil před druhým kolem všem fotoaparáty, aby se mohli fotit navzájem ve vaně, to je opravdu konec světa, socialistický armagedon. Jenom Škromach, co jsem zahlédl, si jich nabral tak pět. Naproti tomu ODS fotoaparáty nikomu kupovat nemusela, pan Dalík stihl oběhnout všechno sám a mnohem důstojněji.

Jiří Paroubek
Předseda ČSSD nešetřil hlavně komunisty: „Víte, oni se tváří jako by nic, jako by žádná volba nebyla a oni šli na Hrad jen náhodou s exkurzí zvláštní školy, ale ono je to trošku jinak. To zmatečné nasazení Bobošíkové do druhého kola – to mi připomíná to slavné nasazení mrtvoly Gottwalda proti Zápotockému. A všichni víme, jak to tenkrát dopadlo a kdo to ví nejlépe, to jsou právě komunisté.“ A nešetřil ani příměry: „Komunisté jsou jako slepec, který stojí na kraji dálnice a myslí si, že je u dětského hřiště. Pak stačí, aby se do něho jen lehce šouplo a můžou se jít klouzat. A já jim tu službu rád prokážu.

Vojtěch Filip
Šéf komunistů s Paroubkovým obviněním zásadně nesouhlasí a svaluje vinu na druhé: „Klaus se stal prezidentem hlavně kvůli třem přeběhlíkům z ČSSD. My s tím nic společného nemáme, prakticky jsme šli jen náhodou kolem. A jestli jsem si dobře všímal, tak jestli nese někdo ještě větší vinu, než ČSSD, tak jsou to zelení. Jejich politika při volbě nebyla vůbec zelená, to byl zelenější chudák Klement, když podruhé kandidoval proti Tondovi.

Martin Bursík
Ani předseda zelených nechtěl vinu nechat ležet na své straně. „Tak nechat si vyčítat něco od komunistů, jejichž zabiják Ježíška Antonín Zápotocký byl zvolen pouze díky neobvykle ztuhlému kandidátovi, to je teda síla. Někdo říká, že i náš kandidát Švejnar byl ztuhlý, ale pravda je taková, že největší šrámy utržila ODS. Velký minus pro naši stranu byla totiž neúčast poslankyně Zubové, o které pan Dalík věděl o půl dne dříve než já a to jsem předseda. Tak buď je to převlečený primář Sova, nebo tu něco smrdí.

Mirek Topolánek
Nejspokojenějším člověkem po volbě tak zůstal předseda ODS. Ne ten skutečný, ale designovaný – Mirek Topolánek. Jeho příměr volby k fotbalovému zápasu se navždy zapsal do dějin voleb prezidentů, hned za slavnou exhumací z roku 1953: „Já jsem tu penaltu dal. Sice se to tam tak nějak došmoulalo, zatímco tři naši chlapi drželi brankáře a zbytek strany hýbal s brankou po celém hřišti, ale byla to taková ta česká nefalšovaná rána od ODS. I nadále samozřejmě zůstanu exekutorem pokutových kopů, protože manažera týmu máme i nadále Hradě.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.