Temelín podruhé

Jaderná elektrárna Temelín stojí před dalším významným mezníkem. Patrně ještě tento týden se v budově druhého, posledního temelínského bloku poprvé řízeně pokusí technici rozsvítit světlo v kotelně. Po čtrnácti letech od zahájení stavby je to další důležitý krok k úplnému uvedení elektrárny do provozu. V prvním bloku za účasti premiéra Miloše Zemana poprvé rozsvítili na chodbě před rokem a půl a to bohužel pouze svíčku. Někdo předtím bohužel ukradl pojistky z elektrického rozvaděče a vyšrouboval šetřící žárovku ze světla nad schody. Premiér naštěstí celý incident přešel mlčky, jeden bonmot věnoval pouze mluvčímu JETE Nebesářovi: “Nemusí svítit, hlavně, že září.” Škoda, že byl říjen.

Zdá se, že jediným, kdo by ještě mohl aktivaci žárovky v kotelníkově příbytku zabránit, je haagský tribunál. Sdružení Máme tři hlavy! ho totiž požádalo, aby tomuto aktu zabránil předběžným opatřením. “Cílem našeho návrhu je přinutit provozovatele elektrárny, aby splnil aspoň elementární bezpečnostní podmínky. Všichni přece máme ještě v živé paměti loňský rok, kdy během slavnostního prvního spuštění ústředního topení převrhla kočka láhev vodky, která tam zbyla po jednom z jejich ukrajinských jaderných inženýrů,” řekl právní zástupce sdružení Franta Drtič Korbel. Sdružení se odvolává na mezinárodní odbornou studii, která kritizuje například to, že výtah v části druhé bloku sociální zařízení, ačkoliv za peníze, které se již do elektrárny Temelín nasypaly, by mohl mít klidně i tři playmates na každém patře. “Ovšem z hlediska jaderné bezpečnosti neexistuje jediný prokázaný důvod, proč bychom nemohli v kotelně rozsvítit. Chudák kotelník už má skoro celou hlavu v obinadle, ten strop je tam totiž opravdu hodně nízko,” kontruje mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pitralon.

Blížící se zahájení svícení také zneklidňuje Jihočeské matky, což ovšem není niv neobvyklé. Členky tohoto sdružení totiž většinou zneklidňuje vše, co končí na ium, včetně akvária. “Nemyslíme, že by tam museli svítit. Světlo je nezdravé a kdo ví, jaké nemoci z toho tam ten chudák chytne,” vyjádřila společný názor Matek bezdětná Marie K. Mluvčí ČEZu se k tomuto názoru vyjádřil pouze hlasitým záchvatem kašle a třemi deci tuzemského rumu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.