Temelín dostaví ukrajinská firma z lánské obory. Posedy staví pěkné, hájí je Mynář

Mynář Nejedlý
Plány s oborou má kancléř veliké

Obchodní firma EUROPARITET s.r.o. (dále jen „dodavatel“) a vedoucí kanceláře prezidenta Ing. Vratislav Mynář (dále jen „Vráťa“) spolu uzavírají smlouvu na pěstební práce v lánské oboře za celkovou částku 1 999 999 korun. Dále se dodavatel i Vráťa dohodli na uzavření další smlouvy za 1 999 999 korun na navazující práce, které v budoucnu vyvstanou. Rozsah budoucích prací upřesní vedoucí lánské obory Miloš Balák (dále jen „kámoš“).

Takto vypadají smlouvy na zemědělské a myslivecké práce, které produkuje kancléř Mynář a šéf lánské obory Balák. Smlouvy mají pár věcí společných. Částky jsou těsně pod dva milióny, aby se nemusely vypisovat veřejné soutěže. Dodavatel je typicky nově založená firma s jednoslovným názvem vlastněná neprůhlednou skupinou ukrajinských podnikatelů sídlících v jednom bytě v letňanském paneláku. Smlouvu poté uzavírají advokáti, kteří sponzorovali Zemanovu prezidentskou kampaň. O všech těchto podmínkách pak Vráťa tvrdí, že je zákon nezakazuje a vyhání novináře pomocí psů, typicky ovčáckých plemen.

Daňový poplatník, většinově volící miliardáře Babiše, by se mohl jen pousmát nad několika milióny, o které stát takto přijde a myslet si o Zemanových mužích, že jde o čučkaře. Bohužel tato praxe má pokračování. Kancléř Mynář přišel s myšlenkou, že se by firma Volvonět, s.r.o., sídlící v tom samém letňanském paneláku, mohla podílet na výstavbě dalších temelínských reaktorů. A to jako hlavní dodavatel. „S těmito firmami máme ty nejlepší zkušenosti. Pustí se ochotně do jakékoliv práce, i když s ní předtím neměli žádné zkušenosti. A většinou ji mají do pátku hotovou, aby mohli na víkend domů do Užhorodu,vysvětluje Mynář, ovšem přiznává, že v případě Temelína by práce mohla trvat i několik týdnů.

Další výhodou je rodinná provázanost firem sídlících na jedné adrese. „Nebudou armovací dráty, tak Mikhail zavolá švagrovi Pavlovi a ten už nějaké sežene. Budou potřeba trubky na radioaktivní vodu, Mikhail zavolá strýčkovi Váňovi a on už nějaké sežene. Má v Žitomiru instalatérství. Trubky budou sice plastové, ale za slušnou cenu.“ Na otázku, jak to, že zná všechny tyto rodinné vazby, Balák se smíchem odpovídá, že byl všem na svatbě. „Jsou to šikovní kluci. Když jsme sháněli někoho, kdo nám postaví posed na kraji obory, ještě ten den poslali pro bráchu Mikhailova švagra do Charkova a v pátek ten posed stál. V sobotu teda spadl, ale co my u toho se nasmáli,“ pochvaluje si Balák.

Jediný problém kancléř Mynář vidí v ceně zakázky. „Můžeme očekávat, že výstavba třetího a čtvrtého bloku bude stát kolem 300 miliard. Pokud bychom to nechtěli soutěžit, aby měli naši kluci z obory šanci, budeme muset zakázku rozdělit na 150 000 zakázek po 1 999 999 korunách. Což bude papírově trošku náročnější, ale pomůže nám s tím Voloďova snacha, která dělá účetní ve Lvově,plánuje Vráťa.

4 Komentáře

 1. Ač jsou na firmu Volvonět
  v paneláku hrdí,
  nevsadím na toho koně!
  Něco mi tu smrdí.

  Nač, Vráťo, posedy nové?
  To si děláš srandu!
  Střel si z věže atomové
  na jelena Standu!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.