Summit G20 potěšil Trumpa. Mám selfie s Putinem, pochvaloval si

Donald Trump ohromil Vladimira Putina svými vědomostmi

V Hamburku skončil summit G20. Členské země se zavázaly k urychlenému naplnění pařížské klimatické dohody. „A ne, že se zase za rok sejdeme a budeme se zase zavazovat,“ varovala hlavy států hostitelka summitu Merkelová. Výjimku z klimatické dohody získal pouze Donald Trump, který už dříve proklamoval, že tato dohoda je významná, potřebná a humanitární, nicméně USA se jí rozhodně účastnit nebudou. „Americký lid má právo používat klimatizaci zaručeno americkou ústavou a my jsme ochotni za toto právo položit naše život nebo životy jiných lidí,“ hřímal Donald Trump u pultíku. Od něj předtím nemilosrdně odstrčil prezidenta Jižní Koreje, který podle něj mluvil příliš dlouho na to, z jak malé země pochází. USA nakonec svolily ke kompromisu, když v závěrečném ujednání souhlasily s formulací, že budou ostatním státům pomáhat „ve využívání fosilních paliv v čistších a silnějších vozech“.

Během summitu došlo také k prvnímu oficiálnímu setkání prezidentů USA a Ruska. Zatímco Donald Trump si pochvaloval srdečné jednání, Putin potvrdil, že Trump reagoval adekvátně, na dotazy odpovídal očekávaně a větší problémy s ním nebyly. Co se týká vojenských konfliktů, Rusko i Spojené státy jsou ochotny se na nich podílet společně a to, v rámci možností, na stejných stranách. Donald Trump vzal také na vědomí Putinovo ujištění, že Rusko nezasahovalo do amerických voleb a prohlásil, že už nemá strach z kybernetických útoků z ruské strany. Což následně potvrdil na svém twitterovém účtu statusem, kde se přiznal, že má chování gorily v říji a místo mozku hamburger.

Co se týká dohody o volném obchodu, za americkou stranu ji vyjednala a podepsala dcera prezidenta Ivanka Trumpová. Následně také varovala Severní Koreu před dalšími testy balistických raket a její roční syn domluvil krátkodobé příměří v Sýrii. Všichni se shodli, že šlo sice o nestandardní krok, ale pokud by si měli v Trumpově rodině vybírat partnery k dialogu, zůstal by starý Trump v sobotu večer doma.

1 Komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.