Střípky z Moravce

Po prvním roce vlády současného kabinetu si Václav Moravec pozval do svých Otázek předsedu vlády Petra Nečase a předsedu nejsilnější opoziční strany Bohuslava Sobotku. Premiér se dostavil ve veselé náladě a nezapomněl se už na vrátnici pochlubit, že přes víkend shodil osm kilo. Namlsán „čtvrteční cyklostávkou“ si od Saši Vondry půjčil horské kolo, na kterém se mu během sedmi hodin podařilo ujet dvanáct centimetrů. Po zběžné prohlídce mu manželka vysvětlila, že se jedná rotoped, který zřejmě Vondra nepoužíval tak dlouho, že zapomněl, k čemu slouží. Bohuslav Sobotka se upřímně zasmál, poplácal Nečase po zátylku a v přátelském duchu ho obvinil z vlastizrady a navrhl pro něj trest smrti upálením na vládních reformách.

Po nezbytném úvodním pošťuchování rozžhavenými pohrabáči začalo jít do tuhého. Premiér Nečas byl dotázán, zda existuje nějaká věc, za kterou by se měl voličům omluvit. A zatímco se Sobotka zuřivě hlásil a vykřikoval na celou třídu, že ví, že ví, Nečas se hluboce zamyslel. Po minutě mlčení se moderátor opatrně zeptal, zda premiér rozuměl otázce. „Vím, co je to volič, tápu pouze u slova omluva,“ přiznal se Nečas. „A co říkáte na to, že vás veřejnost vnímá jako slabého premiéra, který si neumí bouchnout do stolu,“ zkoušel to Moravec dál. „To přece není žádný problém, bouchnout si do stolu, jestli dovolíte, klidně vám to předvedu,“ kasal se předseda vlády. Když mu to moderátor dovolil, Nečas přece jen ustoupil, že to není nutné a prý to raději zkusí až při příští debatě.

Slovo dostal i Bohuslav Sobotka. Měl říct, jaký předvolební slib, podle něj, současná vláda dluží voličům. „To jste mě zaskočil, ani nevím, kde začít. Možná tady,“ začal Sobotka a rozbalil z lodního kufru přes celé studio předvolební billboard ODS o velikosti 20 x 30 metrů i se zbytky lepidla, do kterých během rozbalování nalapal několik osvětlovačů. Na billboardu se skvěla premiérova fotografie s heslem „Nebudu tolerovat korupci…“ Zbytek byl nečitelný, zrovna na toto místo se nalepil Moravec vzhůru nohama. „Myslím, že teď je ten nejvhodnější čas na dotazy diváků,“ stihl ještě pronést, než ho Sobotka zabalil zpět do loďáku.

První dotaz byl směrován na předsedu vlády, zda k jednání o dlouhodobých reformách zve i představitele opozice. Nečas zareagoval pohotově: „Myslíte si, že si Hitler zval Stalina na válečné porady ohledně útoku na Sovětský svaz?“ Druhý dotaz byl na předsedu Sobotku a tazatel byl zvědavý na případnou spolupráci ČSSD s KSČM po volbách. „Myslíte si, že by se Hitler spojil s Itálií, kdyby chtěl začít válku?“ nezvládl Sobotka přirovnání a proto raději vytáhl moderátora z kufru.

Na závěr se měli oba předsedové pochlubit tím, co za poslední rok dokázali. „U nás je to jasné,“ začal Nečas. „Je to „Saša Vondra.„“ Sobotka se okamžitě rozčílil a vyletěl: „Vždyť toho se už rok snažíme odstranit!“ Nečas se usmál: „Vidíte?“ Když se měl pochlubit tím, co za poslední rok dokázal Bohuslav Sobotka, donesl moderátorovi malý složený lístek a řekl mu tajemně: „Přečtěte to.“ Moravec začal: „Jednání K9, Věci Veřejné, Bárta, ABL, Vondra, John, Kočí, Tluchoř…“ Dál číst nemusel, Sobotka začal okamžitě zvracet do přinesené vaničky. Když po čtvrthodině přímého přenosu skončil, obešel s vanou celé studio a chlubil se: „Tenhle reflex jsem si vypěstoval za poslední rok. Asi nebudu sám.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.