Strany chtějí po volbách zdanit i roboty. Ti uvažují o stávce

Předvolební sliby dávají politici i jednotlivě

V předchozím článku jsme rekapitulovali, jaké dávky nám nabízí strany ve svých volebních programech, přičemž jsme zjistili, že nejjistější je dávka ze samopalu. Dnes se podíváme na změny, které chtějí provádět v daňové politice.

ODS má se snížením daní pro fyzické osoby dlouhodobé problémy. Na příští volební období proto připravila pouze novou daňovou slevu na dobře pracující manželku. Hodnocení manželek bude probíhat přímo na zastupitelstvu, které bude moderovat Jan Čenský. Po nepříjemných mediálních zkušenostech se zapojením prarodičů do financování bydlení aktivních politiků přišla ODS ještě s nápadem posílat část důchodového pojištění přímo svým rodičům na účet na Kajmanských ostrovech, čímž odpadá nepříjemný zvyk policistů vrtat se v soukromých rodinných úsporách.

ČSSD si z vládnutí s lidovci odnesla zřejmě trvalé následky, protože navrhuje progresivní zdanění příjmů, přičemž nejvyšší daně zaplatí ti, co přijímají pod obojí. Dále chce znovu zavést společné zdanění manželů, aktuálně rozšířené o společné zdanění registrovaných partnerů, milenců a kamarádů ze společné dovolené. Svou třídní nenávist si ČSSD vybila na dědické dani, která by měla být nejvyšší u hradů a zámků.

Starostové přišli s jedinou novinkou v oblasti daní – DPH by rostlo s vyšší spotřebou energie. V domácnosti se standardně zapnutou televizí a ledničkou by nárůst DPH zaznamenali až při zapnutí rychlovarné konvice či vrtání do panelu.

KSČM klasicky navrhuje totální progresivní zdanění příjmů. Přitom v programu neuvádí žádné daňové sazby, ale přímo konkrétní jména.

Strana zelených vyšla vstříc požadavkům těžce pracujících lidí a ve svém návrhu umožňuje poslat dvě procenta ze svých daní libovolné neziskovce. Navíc chce fyzickým osobám zdanit druhou nemovitost, která se nepoužívá k bydlení, přičemž třetí a čtvrtou chce zrovna zbourat.

PIRÁTI se jako jediný zaměřili ve svém programu na roboty. Navrhují jejich zdanění a zároveň požadují doplnění čtvrtého robotického zákona: Robot nesmí založit odbory. Dále navrhují osvobodit od daně konopí používané výlučně pro víkendové párty a možnost odečíst si z daňového základu 50 GB dat na Uložto.

KDU-ČSL tlačí na svou rodinnou politiku a tak přišlo s jednoduchým návrhem – čím víc dětí, tím více peněz. Daňová kalkulačka prozradila, že přestat pracovat se vyplatí u pátého dítěte a investovat na kapitálových trzích už u sedmého dítěte.

ANO vsadilo všechno na pivo. Hnutí přišlo s propracovanou daňovou politikou k této komoditě. Chce snížit DPH na pivo z 21% na 12% u dvanáctky a na 10% u desítky. Na otázku, co se silnými ležáky, odpověděl Pilný, že ti budou muset do práce.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.