Spory o bezpečnost Temelína nekončí

Technici našli příčinu závady v Jaderné elektrárně Temelín, kvůli které vytekly před dvěma dny tisíce litrů radioaktivní vody do místní kanalizace. Podle rakouských ekologických aktivistů můžeme v nejbližší době čekat invazi zmutovaných krys a aligátorů a elektrárnu je třeba neprodleně zbourat a srovnat se zemí. Mluvčího JETE Milan Nebesář vidí situaci pochopitelně jinak: „Poruchu zavinila vadná elektronka E13 z Katody Olomouc a není se čeho obávat. Navíc nešlo o radioaktivní vodu, ale o teplou vodu z vodovodu. Naše uklizečka ten svinčík už vytřela, takže uklouznutí nám již nehrozí.“

Rakušané, kteří elektrárnu považují za ekvivalent druhé světové války a Mordoru dohromady, se ovšem s tímto mlžením nehodlají smířit a chystají další protest. Tentokrát se hodlají zaměřit na počínání rakouských politiků. Ti totiž nedodržují svoje sliby a odmítají s nimi jednat. „Už před čtyřmi roky slibovali schůzi u nás v kočárkárně a pořád nic. Temelín není bezpečnější. Zrovna onehdy jsem se díval z okna na jednu z chladících věží jak do ní narazilo letadlo a explodovalo. A pak do druhé!,“ popisoval novinářům svůj hrůzný zážitek Roland Egger ze sdružení Atomstrip. Teprve po několika záludně položených otázkách uznal, že nemuselo jít ani o okno, jako spíš o televizi.

Své k této havárii musel říct i Státní úřad pro jadernou bezpečnost. „Podle zpráv z Temelína poruchu zavinila netěsnost v uzlu ručních armatur odvzdušňujících třetí parogenerátor. Nemám sice ani páru, co to je, ale naši technici se na to mrknou a když tak to trošku utěsní, izolačku mají s sebou,“ tlumočila oficiální stanovisko SÚJB jeho předsedkyně Dana Drábová.

Ekologičtí aktivisté však nevaří pouze z radioaktivní vody, svá tvrzení o zmutovaných aligátorech z temelínské kanalizace dokládají vzorky půdy, kterou odebrali z pozemku Střední zemědělské školy. „Výsledky chemického rozboru těchto vzorků jsou alarmující. Tři ze čtyř studentů naší školy kouří levné cigarety a nedopalky nám hází na zahrádku,“ posteskl si ředitel této školy.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.