Sportem k trvalé imunitě

Povedená taškařice, zoufale zabitý čas, 11. záři sportu – takto se přihlížející vyjadřovali o nedělním fotbalovém zápase mezi představiteli ODS a ČSSD, což potvrdila i návštěvnost. Tvrdit o stadionu ve Vršovicích, že při tomto utkání praskal ve švech, by bylo čiré zoufalství a beznaděj. Pár nezávislých pozorovatelů dokonce mínilo, že přijít tam ještě o jednoho diváka méně, nejspíš byl tento sportovní stánek implodoval sám do sebe.

Výrazy zoufalství a beznaděj se pak shodou okolností hodí také na popis zápasu samotného, který probíhal stejně, jako čtyřleté vládní období ČSSD s opozičněsmluvní ODS. Celé utkání se obě mužstva přetahovala o vedení, aby se pak na konci nedokázali dohodnout ani na tom, kdo vlastně vyhrál. Obě strany argumentovaly několika desítkami grafů a tabulek výkonů a neváhaly k této argumentaci použít analýzy nezávislých odborníků a populární osobnosti. Po osmihodinovém uzavřeném jednání na Zámku Štiřín prohlásil Václav Klaus s Vladimírem Špidlou, že výsledek zápasu je zhruba 4+9*(9x+3)*8xy-2 : 4/2xy.4+8(a+b)2a, z čehož zjevně největší radost měli bookmakeři.

Zápas hlavní rozhodčí z OBSE zahájil v 17:15, po krátké demonstraci ekologických aktivistů, kteří měli strach o zelený trávník a rozhodně protestovali proti fotbalu a proti sportu vůbec. Úvod patřil ČSSD, když v páté minutě nepohlídala obrana ODS Chadimu, který přízemní střelou poslal sociální demokraty do vedení. Na tribuně okamžitě vypuklo peklo. Dvoučlenný hlouček fanoušků z řad Mladých sociálních demokratů okamžitě začal s mexickými vlnami, což, bohužel při jejich počtu, připomínalo spíše ranní rozcvičku v mateřské školce. Když si to mladí uvědomili, začali raději se skandováním. Jediné, na co však se zmohli, bylo pouze slabé “Rozhodčí je homosexuál”, za což je rozhodčí potrestal několika pohlavky. ODS těsně před koncem prvního poločasu v nestřežené chvíli vyrovnala, to když socdemácký brankář reklamoval u technického personálu stadionu špatnou barvu své branky.

Druhý poločas začal fatálním vyloučením hráče ČSSD Egona Lánského. Rozhodčí mu ukázal červenou kartu za nedovolené hraní vysokým vozíčkem a vykázal jej z hřiště. Lánský samozřejmě okamžitě protestoval a chtěl se odvolat k Ústavnímu soudu. Když však zjistil, že je mu to platné jak díra v hlavě, hřiště opustil, nicméně jako důvod svého odchodu uvedl zdravotní problémy. A v tomto duchu pak pokračoval i zbytek zápasu. Když padla nějaká branka nastalo srocení davu, z nějž málem již několikrát vzešel i lidový soud a ke skóre zápasu začaly přibývat další a další neznámé. V devadesáté minutě rozhodčí spáchal sebevraždu a zápas byl tak považován za ukončený. Nicméně o jeho výsledku se bude v kuloárech a v různých televizních pořadech ještě hodně dlouho mluvit. Třeba už příští týden v seriálu Okna vesmíru dokořán.