Slepice do EU

Při vyjednáváních o vstupu do Evropské unie vytanul před českými politiky další problém: české slepice snášejí vejce v příliš malých klecích. Řešení je na první pohled jednoduché, stačí vyměnit klece. S tím by se i čeští chovatelé smířili, nesmělo by to být však ze dne na den a to ještě za úplňku, jak to stojí ve směrnicích EU. Tento odstaveček je tam prý už z dob čarodějnických procesů, ale zatím se bohužel v Bruselu nesešla nadpoloviční většina úředníků, aby jej mohla vyškrtnout. České úřady proto budou žádat EU o přechodné období. “První reakce Bruselu jsou celkem příznivé,” říká hlavní vyjednavač ministerstva zemědělství Tomáš Zídek: “Naše žádost se posuzuje veskrze kladně, čeká se však na vyjádření hlavního inkvizitora Bobliga z Edelstadtu. Ten je zrovna na turné po zemích Středního východu, takže musíme čekat.

Jenomže čeští podnikatelé nechtějí čekat na rozhodnutí a sami si už připravují půdu pro stav nouze. Do akce Životní prostor pro slepice se zapojili všechny kulturní i zlepšovatelské fronty v čele Receptářem. Ten také přišel s prvním významným návrhem v této oblasti. Problém nízkého stropu se rozhodl řešit odstraněním noh drůbeže. Proti tomu se okamžitě ozvali ochránci zvířat a odsoudili tento nápad jako nelidský a pro zvířata svým útrpným způsobem nepřípustný. Po mnohahodinových debatách se zlepšovatelé i ochránci shodli na dalším trháku – slepice nepřijdou kvůli stropu o nohy, ale o hlavu. To se zas nelíbilo zemědělcům. Je prý sice hezké, že ušetří na krmivu, ale to by mohli už rovnou chovat dlažební kostky. Nelíbil se ani návrh ministra zemědělství Fencla, který by spíš podporoval chov menších slepic. Odpověď ředitele Kohouta z Agpi Písek, jednoho z největších producentů vajec a jedu na krysy, je dostatečně srozumitelná: “Jestli potřebují papoušky, ať si zajdou do zverexu.”

Se svou troškou do mlýna přispěl i pořad Rady ptáka Loskutáka. Sourozenci Gondíkovi sestavili z papundeklu a kousku olověného protiradiačního stínění vkusnou atomovou klec. Standardy EU rozměry splňují a díky mohutné zásobě pitné vody a několika igelitových sáčků vlastně splňují i standardy NATO v oblasti civilní ochrany. Cena je maličko nevýhodná, ale pokud se chovatelům podaří prosloužit produktivní věk slepice na 380 let, jsou čeští chovatelé za vodou. K tomuto nápadu se zatím zdráhá vyjádřit i Přemek Podlaha.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.