Šéf taxikářů Kotlář: Nechceme zlikvidovat Uber, jenom jejich řidiče

Krnáčová přezkušuje řidiče taxislužby

Jakou pověst mají v Česku taxikáři?
Taxikáři mají pověst příšernou celosvětově. Hlavně v Barmě. Nemůžeme ukazovat jenom na Prahu. Praha, Praha, Praha, Brno. Tady je to ještě dobré, tady nás lidi milují. Ve světě je to horší. Pardubice, Pchjongjang.

Pár titulků z letošního léta: „Taxikář okradl cizinku o 11 tisíc. Když zavolala policii, okradl i policii“ nebo „Taxikář donutil vozíčkáře odejít z vozu“ nebo „Taxikář zamknul turistku na pokoji a pustil jí TV Barrandov“. Jak se vám tyto hrůzy poslouchají?
K tomu můžu říct jen to, že já ty lidi neznám. U té TV Barrandov jenom tuším, s tím vozíčkářem, to jsem byl já, ale jinak je to podle mě všechno účelově vymyšlené s cílem poškodit dobrou pověst pražských taxikářů. Jo a toho, co okradl policajty jsem si vzpomněl, to jsme se večer na baru nasmáli.

Ty případy ale řešila i policie. Chcete říct, že i ona vede kampaň?
Ano, policie to řešila, ale já si myslím, že je to všechno vymyšlené, včetně jmen obviněných taxikářů. Jsou to najatí herci z magistrátu, normální podplacené krndaloutky, aby se tady mohl opěvovat Uber. Je to můj osobní, vymyšlený a ničím nepodložený názor, ale stojí za ním celé naše sdružení.

Takže když magistrát spustil kampaň, která varovala před nepoctivými taxikáři, taky si myslíte, že je to na podporu Uberu.
Ano, jasně, samozřejmě. Nedávno jsem viděl kdesi v Praze reklamu na Uber. Když toto město povolí, tak se tím jasně odkope.

Ta reklama byla na městských nosičích?
Ano, ne, nevím. Možná to bylo v Brně, možná to nebylo na Uber. Já už nevím, ale když tady primátorka tvrdí, že Uber je nelegální a pak já uvidím někde reklamu, která je mu podobná, tak to není přece normální.

Pokud ty reklamy byly soukromé, tak za to primátorka nemůže.
Nemůže, nemůže. Pokud někdo o nějaké službě řekne, že jsou to podvodníci a měli by viset, tak by se to nemělo veřejně inzerovat, no ne?

Ona řekla, že by měli řidiči Uberu viset?
Ano, úplně přesně tak.

Těmito slovy?
Těmito slovy přesně ne, ale já to tak cítím. A v Brně už soud řekl, že je to nekalá konkurence.

Ale to je teprve předběžné opatření.
Ano.

Ne definitivní verdikt.
Ne. Ale nám to bohatě stačí.

Ale v Praze se nestalo ani to.
Podívejte, já umím vozit turisty tak dlouho po Praze, že se z toho nakonec u placení rozpláčou dojetím, ale nejsem právník. Byla tam prošvihnutá nějaká lhůta, asi to schválně prošvihla podplacená primátorka, tak jsme předběžně zažalovali všechny řidiče, kteří jezdí po Praze a nemají na střeše cedulku Taxi.

Inspirujete se v zahraničí?
Tam dosáhli různých úspěchů. Vesměs je to tak, že na jih od nás, v centrální části Sahary, v poušti Namib a u pár pygmejských vesnic v africkém deštném pralese se nám Uber podařilo vymýtit úplně. Bohužel na sever, západ i východ jsme zatím větších úspěchů nedosáhli.

Co dělá Sdružení rodičů a přátel taxikářů pro zlepšení vaší pověsti?
Jezdíme poctivě. Dopřáváme turistům krásné vyhlídkové trasy, nikoho zbytečně nemlátíme, neobtěžujeme zákazníky účtenkami, auta nám voní. Zkrátka a jednoduše odvezeme klienta z bodu A do bodu B přes body C a D, ležící nedaleko bodu E, kterým se nám s troškou štěstí také povede projet.

Distancujete se nějak od těch příběhů nepoctivých taxikářů?
Kdyby se provalilo, že je to taxikář od nás, na hodinu by letěl.

To je vše?
No za hodinu by se vrátil. Ale víte, jaký je to trest být hodinu bez rita?

Ostatním sdružením Uber nevadí?
Vadí, vadí! Ale nikdo s tím zatím nic nesvedl. Obcházeli Senát, poslance, upláceli tam toho, vyhrožovali tam tomu, hádali se tam s tím a výsledek veskrze žádný. My nechceme válku s Uberem, my chceme jenom fyzicky zlikvidovat řidiče Uberu.

Zatím jste ale ničeho nedosáhli.
Já jsem neřekl ničeho. Někam jsme určitě došli, něco jsme pokazili, pár věcí se nám nepodařilo a hodně lidí nás nenávidí. To není zrovna málo.

Proto jste zorganizovali protesty na letišti. Myslíte, že vám to pomohlo?
Moc ne. Když někde protestujete, tak nejezdíte a nevyděláváte. To jsme spíš škodní a kolegové jsou o to víc na Uber naštvaní.

A jak se na to dívala veřejnost?
Oni se na kameru asi bojí. Ale když jezdí s námi, tak nám vyjadřují podporu, líbají nám ruce a sami od sebe přidají i nějakou stokorunu. S námi si pokecají, máme v zásobě nepřeberné množství vulgárních vtipů, umíme říct „pět tisíc“ v třiadvaceti jazycích. A není pravda, že naše auta smrdí. Nakoupili jsme spoustu vůní a stromečků. Tohle u Uberu není.

Jak to víte?
Sledujeme je, natáčíme je skrytou kamerou, vyslýcháme je. Máme mezi nimi svoje lidi. Přihlásili jsme pár dobrovolníků do té aplikace a jezdí teď s nimi. Zajímavé je, že se k nám ještě nevrátili, ačkoliv už víme všechno, co jsme chtěli vědět.

A co dál s těmi důkazy budete dělat?
My s nimi už pracujeme. Všechny nahrávky, fotky jsme předali soudu, dotáhli jsme tam i několik řidičů Uberu, soudce je dostal svázané až pod nos. A co myslíte, že udělal? Nechal je převézt do nemocnice. Do normální, ne do vězeňské.

Jak si představujete, že by se tento problém měl vyřešit?
Jednoduše. Naše návrhy jsme předali paní primátorce. Auta Uberu musí být označena lebkou se zkříženými hnáty a všichni řidiči Uberu by měli mít na oblečení našité jasně viditelné logo Uberu. Později je přesídlíme na východ, kde mohou jezdit ve speciálních oplocených areálech.

Tak vám děkuji za rozhovor, nashledanou.
Tak to dělá rovných pět set.

(inspirováno rozhovorem na iRozhlas)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.