Říkali nám Rudý trenky, Gottwaldovi děrviši. Zemanův happening zůstal nepochopen

ovčáček, zeman, trenky
Na Hradě nenechali nic náhodě

Všichni jste srdečně vítáni na našem malém happeningu,“ přivítal mluvčí Ovčáček dav novinářů, načež proběhla pravidelná selekce, která vyřadila ty novináře, kteří se prezidentovi Zemanovi zrovna tento týden znelíbili. Novináři, které Ovčáček poslal na levou stranu, pak měli možnost zúčastnit se historicky prvního happeningu, který zorganizoval Miloš Zeman. Skupina byla zavedena k železnému roštu obstoupeného jednotkou dobrovolných hasičů z Osvětiman. Nervozita stoupala. „A nyní spálíme spodní prádlo!“ zvolal Ovčáček a polovina novinářů se začala vysvlékat. Situaci zachránila Čestná stráž, která za tónů Dvořákovy Humoresky slavnostně připochodovala s obrovskými rudými trenkami na hlavě. Většina novinářů se tedy opět oblékla, až na několik výjimek, které už zůstaly ve spodním prádle.

Potom si vzal slovo prezident Zeman. „Jsem rád, že jste sem všichni dorazili v tak hojném počtu. Rád bych vám sdělil, že jste všichni blbečci. Nikdo z vás neuhodl, co se zde dnes bude dít. Přitom jste měli dostatek indicií. Za prvé, vymyslel jsem to já. Za druhé, měli jste přijít dnes odpoledne. I absolutnímu idiotovi muselo dojít, že jsme pořídili obrovské červené trenýrky, které veřejně spálíme na Pražském hradě.“ Na tuto připravenou narážku se ozval Petr Žantovský z Parlamentních listů, vysmál se svým kolegům a potvrdil, že mu to skutečně jako jedinému došlo. Zeman poté ještě dovysvětlil, proč a jak tyto trenýrky získal: „Je potřeba lidem ukázat, že národní symboly jsou pro nás posvátné. Bohužel originální kus visící na Hradě jsme nesehnali, takže jsme k sobě sešili ruskou a čínskou vlajku a trochu to prostříhali.

Ovčáček dal pokyn dobrovolným hasičům a ti zapálili oheň. Moc jim to nešlo, a proto požádali Kruliše o kus papíru. Hradní protokolář jim posloužil jedním výtiskem Ústavy, pomocí kterého už hasiči vyrobili něco, co se dalo považovat za oheň. Aspoň do té doby, než na něj vojáci položili rusko-čínskou vlajku, čímž ho definitivně pohřbili. Jeden z hasičů podlehl panice a začal se shánět po pevném podpalovači, nicméně na hysterické volání „Pepo, pepo!“ se dostavil pouze Josef Klíma a na místě natočil krátkou reportáž o Kajínkovi. Nakonec, za pomoci benzínu z prezidentova zapalovače a stoprocentnímu lihu z jeho placatky, se podařilo oheň obnovit a obě vlajky za zpěvu národní hymny spálit.

Novináři se začali pomalu rozcházet a usilovně přemýšleli, jak toto zdůvodní v redakci, když se opět ozval prezident Zeman: „Teď jsme si to vyřídili se skupinou Ztohoven a teď je na řadě redakce ČT24.“ Redaktoři z České televize byli Čestnou stráží pochytáni a odvlečeni k železnému roštu, kde ovšem mezitím oheň definitivně dohořel. Hasiči tedy rozdali novinářům kousky pepa a pod nohy jim optimisticky přihodili pár polínek. Potom jim pepo zapálili v ruce. Netrvalo dlouho a kousky pevného podpalovače dohořívaly na zemi, zatímco naštvaní redaktoři mířili zpět na Kavčí Hory. Zeman ještě chvíli lítostivě sledoval vyhasínající popel a pak si posteskl: „Tohle by se Gottwaldovi stát nemohlo.

5 Komentáře

  1. Otázkou zůstává, jak hluboko nás ta banda šílenců na Hradě ještě zavede. Před „happeningem“ jsme si myslel, že už to hloubs nesvedou – já blbec.

  2. Stejně je ten náš pan prezident hrdina. S benzinovým zapalovačem, placatkou v kapse a plnou nádrží Becherovky se přibližovat tak blízko k ohni… Ještě, že ho nepustili k tomu, aby ho sám rozfoukal. Skončilo by to velkolepým ohňostrojem, a zároveň to mohl být poslední happening nejen jeho, ale i celé té veselé hradní partičky… Škoda!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.