Rekord na ministerstvu spravedlnosti

Finanční kontrola hospodaření s penězi na ministerstvu spravedlnosti za působení Pavla Němce musela být hospitalizována na traumatologickém oddělení s podezřením na několik akutních infarktů myokardu a s několika pokusy o sebevraždu a vraždu. Údiv není na místě. Z materiálu například vyplývá, že Němcovo ministerstvo zásadně neplatilo havarijní pojištění u služebních vozů – zdálo se jim příliš levné. Přitom nejméně ve třech případech způsobil havárii právě řidič ministerstva a škody šplhaly do statisíců „Ano, pojištění jsme sice neplatili, ale zato máme na kontě jednu bouračku za druhou, takže je to vlastně šul nul. Nebo na co je vlastně to pojištění?“ vyzvídal do telefonu exministr Němec.

V září 2005 navíc ministerstvo oznámilo policii krádež vozu Toyota Hiace, kde byla škoda vyčíslená na 700 tisíc korun. Podle pojišťovny Allianz, u které byl vůz čirou náhodou a zřejmě omylem pojištěn, však ministerstvo odcizení vůbec nehlásilo a nedostalo tudíž ani náhradu škody. I o tomto případu bývalý minstr ví: „V té době jsme zrovna naběhli na program Šetříme s telefonem, protože poplatky začaly pomalu ruinovat státní rozpočet. Aspoň to tvrdil Sobotka. Tak jsme na tu pojišťovnu radši nevolali. Štěstí, že šel kolem strážník a mohli jsme mu to aspoň říct.

S telefony vůbec mělo ministerstvo největší kříž. Jenom sám ministr používal pět mobilních telefonů současně a za leden 2005 činil jeho měsíční účet za tyto telefony 130 tisíc korun. Případu se ujal RNDr. Jiří Grygar, CSs – odborník na astronomická čísla: „Po jednoduchém dělení nám vychází, že ministr Němec musel stabilně volat 16 hodin denně, aby stihl provolat 260 korun za hodinu. To máme minutovou sazbu cca. 4,30, což by v té době odpovídalo volání na jiného operátora. Pokud ale volal přece jen 24 hodin denně, to my nevíme, vesmír je nekonečný, vychází nám 2,90 na minutu. To už by mohlo být volání v rámci jednoho operátora, takže je to vlastně v pořádku.“ To samé nám potvrdil i Pavel Němec.

Kontrola se na několik týdnů pozastavila i nad tím, jak je možné kupovat dárkové předměty v celkové hodnotě pár miliónů a zda je vůbec možné toto zahrnout do rozpočtu ministerstva. Exministr Němec jim telefonicky sdělil, že to možné je. Například jen za vánoční stromečky platilo ministerstvo až 10 tisíc korun za kus. K tomuto excesu se neváhal vyjádřit bývalý Němcův kolega ve vládě Libor Ambrozek: „Tak buď měli na ministerstvu jedny z nejhezčích vánoc na světě, nebo pan Němec potřeboval jenom někde přesadit les. A jak znám Pavla, tak půjde, bohužel, o tu druhou možnost.

Nakonec to ale vypadá, že všechno dobře dopadlo, nikdo za přemrštěné náklady ministerstva potrestaný nebude. „Žádné porušení zákona ani rozpočtové kázně zpráva nekonstatuje a ani nemůže. Rozpočtová kázeň u nás neexistuje a osobní zodpovědnost či morální postup politika – takové nesmysly už tady vůbec nemůžeme řešit,“ pokrčil rameny mluvčí ministerstva spravedlnosti Pavel Staněk a s úsměvem si poklepal dlaní na čelo.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.